Jak moc tvrzené sklo iPhone ochrání?

Přidat na Seznam.cz

Když si kupujeme nový telefon, dbáme na to, abychom ho dobře ochránili pro případ pádu. Staráme se o něj jako o miminko. Pořídíme si obal a také ochranné sklo. Ideálně to tvrzené. Proč? A jaký je rozdíl oproti obyčejným plastovým ochranným sklům?

Mít na telefonu plastové ochranné sklo je jako nosit rukavice proti špíně a očekávat, že zachrání ruce před zlomeninami.

Jaké jsou výhody a nevýhody plastových ochranných skel?

Plastová ochrana displeje je docela dost odolná, schopná přežít pád. Kromě toho je opakovatelně použitelná. Dá se sundat, schovat a později znovu použít. Tím ale výhody končí. Jistě si dokážete představit, jak plast ztrácí na čistotě, časem zajde. Taky na něm jsou daleko viditelnější jakékoliv škrábance. A pokud je dlouho ignorujete, dost možná se nakonec rozšíří ve větší praskliny. Plastové „sklo“ je tenčí než tvrzené sklo, není odolné vůči otiskům prstů, takže ho musíte často čistit. Tvrzené sklo iPhone může chránit i zboku, plastová ochrana nejde vyrobit zakřivená.

Čím zaujme tvrzené sklo?

Tvrzené sklo se vyrábí intenzivním zahříváním skla a jeho rychlým ochlazením, což ho učiní neuvěřitelně pevným. Chrániče obrazovky z tvrzeného skla jsou typicky tvořeny několika vrstvami včetně oleofobního nano povlaku. Celková ochrana je asi pětkrát vyšší než u normálního skla. Vyšší je samozřejmě i cena, avšak ve finále se určitě vyplatí. Tvrzené sklo je hladké, prsty po něm dobře kloužou, nezůstávají na něm otisky prstů.

Samozřejmě tu jsou i nevýhody. Tvrzená ochranná skla na iPhone jsou na odpis tehdy, jakmile jednou prasknou. Oproti plastové variantě nenabízí takovou ochranu proti nárazu. Při pádu ovšem fungují dokonale a mnohem lepší alternativou jsou také v případě, že mobil nosíte v jedné kapse spolu s klíči apod.

Vše výše uvedené pochopitelně platí nejen pro ochranná skla na displej, ale také skla na zadní stranu iPhone. I ta je ostatně náchylná k prasknutí, pokud máte novější iPhone se skleněnými zády.