Jak u elektrického sporáku minimalizovat rizika úrazu a nehod?
Prakticky v každé moderní domácnosti se setkáme s tímto elektrickým spotřebičem. Stejně jako jiná zařízení i zde by měl být kladen důraz na bezpečnost. Správné používání a dodržování bezpečnostních opatření je to nejdůležitější pro minimalizaci rizika, nehod, ba dokonce požárů. Následující tipy vám pomohou používat elektrický sporák co nejbezpečněji.
Bezpečnost je na prvním místě, nebo alespoň pro většinu lidí by to tak mělo být. Proto, pokud i vy patříte mezi majoritu, pak není na škodu si ve zkratce přečíst tyto bezpečnostní tipy.
Volné a čisté okolí sporáku
Vždy se starejte o to, aby kolem sporáku nebyly umístěny hořlavé předměty, jako jsou kuchyňské utěrky, papírové ubrusy a chemické látky. Udržujte tuto oblast co nejčistší, a to včetně potravinových zbytků, které by mohly způsobit požár.
Pravidelně čistěte povrch, obzvláště v okolí vařičů. Pozor na zbytky potravin, tuku nebo oleje. Tento krok pomůže snížit riziko požáru a zlepšit účinnost sporáku.
Neodbíhejte během vaření
Během vaření byste měli být v kuchyni a mít váš elektrický sporák pod dohledem. Odejít na dlouhý telefonní hovor nebo sledovat televizi zatímco vaříte by nemuselo skončit dobře.
Vhodné nádobí
Používejte pouze nádoby a poklice, které jsou určeny pro vaření na tomto typu zařízení. Ujistěte se, že jsou v dobrém stavu a nemají praskliny nebo díry, které by mohly způsobit únik horké páry.
Speciálně si dejte pozor na olej a tuk
Pokud pracujete s těmito dvěma surovinami, buďte extrémně opatrní. Olej se může rychle zahřát a způsobit požár. Vždy dejte pozor na stříkající olej a nenechávejte ho bez dozoru na sporáku. Ideální je zapnout digestoř pokud ji máte.
Zkontrolujte kabely a zásuvky
Pravidelně prověřujte elektrický kabel sporáku a zásuvky. Pokud zjistíte poškození, výměna je nutná! Po dokončení vaření vždy spotřebič vypněte a nenechávejte na něm hrnce.
Pozor na děti
Pokud máte doma děti, obzvláště ty malé, pak vám asi nemusíme říkat, jak je pro ně všechno zajímavé a hlavně mají nutkání osahávat vše, co vidí. I když to není snadný úkol, pokuste se zajistit, aby neměly ke sporáku přístup.
Hasící přístroj
V domácnosti byste měli mít po ruce hasící přístroj, kdyby se nedej bože stala nějaká nehoda. Ovšem pozor, pokud nastane problém u zařízení pod proudem, pak musíte použít práškové, sněhové nebo halotronové. V žádném případě nepoužívejte pěnový nebo vodu!
S dodržováním těchto bezpečnostních tipů můžete minimalizovat rizika a nehody spojené s užíváním elektrického sporáku, který je součástí téměř každé moderně zařízené kuchyně. Sami vidíte, že se nejedná o nic složitého a zvládne to opravdu každý. Stačí jen chtít!