Jaký je vztah mezi sennou rýmou a astmatem?

Přidat na Seznam.cz

Senná rýma, tedy velmi častý projev alergie, je sice nepříjemná, ale nijak životu nebezpečná. Máme proto často tendenci ji podceňovat a příliš se jí nezabývat. Senná rýma s sebou ale přináší několik rizik, mimo jiné z ní velmi snadno může vzniknout astma – a jeho projevy i léčba už tak příjemné nejsou.

​Co je to senná rýma

Jako sennou rýmu označujeme typické projevy alergie jako je kýchání, svědění nosní sliznice, zhoršená průchodnost nosu a samozřejmě rýma (hojný výtok z nosu). Jak už název napovídá, jedná se nejčastěji o alergickou reakci na pyly (respektive pylová zrna), tyto projevy ovšem mohou doprovázet také alergii na prach, zvířecí srst, roztoče, plíseň či dokonce potraviny. Senná rýma je lidové označení, odborněji se tomuto problému říká alergická rýma.

​Sezónní vs celoroční senná rýma

Jelikož se konkrétní pyly vyskytují jen v určitých obdobích, máme tendenci sennou rýmu považovat za pouhou sezónní záležitost. Jestliže je ale důsledkem alergie například na zvířata, může se snadno jednat o celoroční záležitost. Kromě výše zmíněných projevů se u sezónní rýmy můžeme setkat také se svěděním a slzením očí i otokem očních víček. Mezi méně běžné projevy pak patří také svědění úst či dokonce uší, svědění patra, bolest v krku, suchý nebo dráždivý kašel, namáhavý dech a alergie se může projevit i na kůži. Neměli bychom pak zapomínat, že alergii mohou doprovázet i bolesti hlavy, ospalost, poruchy koncentrace či spánku a někdy i zvýšená teplota.

​Jak se senná rýma odhalí?

Diagnostika senné rýmy je poměrně jednoduchá. Při prvním podezření na alergickou rýmu se provádí celkové lékařské vyšetření a následně alergologické kožní testy. Lékař může přistoupit také k laboratornímu vyšetření krve, spirometrii či ORL vyšetření. To vše záleží na závažnosti příznaků a jak se s nimi pacientovi žije. Podceňovat alergickou neboli sennou rýmu byste ale neměli, vhodná a včasná léčba je vždy důležitá. Při neléčení může totiž docházet k poškození nosní sliznice a tím ke zhoršení fyziologické funkce nosu. A to vše pak vede ke zvýšenému riziku vzniku astmatu.

​Sennou rýmu opravdu nepodceňujte

Chronická senná rýma, tedy taková, která je neléčená, může mít řadu vážných komplikací. Jednou z těch závažnějších je pak tzv. bronchiální astma. S ním se potýká téměř polovina pacientů s alergickou rýmou. Jakmile máte podezření, že se u vás projevuje alergie, navštivte svého lékaře a nechte si předepsat vyšetření na alergologii. Základem je totiž odhalit alergen či alergeny, které vám tyto potíže způsobují. Tím pro vás bude jednodušší se jim vyhýbat a přijmout další potřebná opatření. Projevy senné rýmy vždy zmírňujte, abyste svému tělu a zejména pak dýchacím cestám co nejvíce ulevili. Neléčená senná rýma může váš život výrazně zkomplikovat a život s astma není nic snadného.

​Léčba senné rýmy

Podle všech zjištění je alergie genetická a její úplné vyléčení není možné. Primárním účelem léčby tedy je zmírnit projevy alergie a usnadnit život pacientovi. Důležité je také zabránit tomu, aby se choroba nadále zhoršovala. Zásadní je co nejvíce omezit kontakt s alergenem. Jedná-li se o pyl, pak je dobré se v pylové sezóně vyhýbat rozkvetlým loukám, v noci kvůli částicím ve vzduchu nevětrat, neprovádět činnosti jako je sekání trávy apod. Zvážit můžete také nákup pylového filtru, doma důkladně a pravidelně uklízejte a udržujte čistotu. Některé alergie se mohou objevit až ve vyšším věku, a to právě v důsledku častého kontaktu s alergeny. Čistá domácnost je nejlepší prevencí.

​Úleva, kterou přináší příroda

Existují přírodní potravinové doplňky, které můžete užívat jako účinnou prevenci i jako pomoc při projevech alergie a senné rýmy. Jedním z nich je HERB ALERG, což je komplex přírodních antioxidantů, který má protizánětlivé účinky, pomáhá zmírnit alergické projevy a podporuje správnou funkci imunitního systému. Obsahuje extrakt z listů kopřivy, která je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a důležitých flavonoidů, dále extrakt kurkumovníku, který má silné protizánětlivé účinky, černuchu, která reguluje hladinu cukru v krvi a v neposlední řadě i vitamín C, který je při alergických reakcích vždy důležité doplňovat. Doplňky se 100% přírodním složením nemají žádné vedlejší účinky užívání a pomohou vám cítit se dobře a upevnit své zdraví.