Jedním ze způsobů léčby křečových žil je sklerotizace

Přidat na Seznam.cz

Křečové žíly trápí každou třetí ženu a čtvrtého muže. Nejenže na ně není zrovna příjemný pohled, ale ten nejčernější scénář dokonce zmiňuje ohrožení na životě. Riziko jejich vzniku přitom je doslova na každém kroku.

Metličky a křečové žíly trápí velkou část populace. Stejně jako jiná typická civilizační choroba postihují především obyvatele vyspělejších zemí.

Primární a sekundární varixy

Varixy na dolních končetinách mohou být buď primární, nebo sekundární. Zatímco za primárními varixy z velké části stojí genetika (vrozené oslabení žilní stěny) a nedomykavost žilních chlopní způsobená hormonálními změnami, životním stylem a vystavováním pokožky škodlivému UV záření, ty sekundární nejčastěji následují prodělanou trombózu žil. Nejprve se křečové žíly hlásí drobnými rozšířenými žilkami, které však mnohdy přecházejí v nevzhledné, vinuté a na dotek mnohdy bolestivé žilní struktury.

Problém nepodceňujte

Chronická žilní nedostatečnost je bohužel dlouhodobý proces, který se sám nevyřeší. Bez včasné léčby se naopak zhorší. Brzy se dostaví pocity napětí v nohou, otoky kotníků a tmavé zabarvení kůže v kombinaci se zatvrdnutím v oblasti bérců. V některých případech ale křečové žíly doprovází jen mírné příznaky, které spousta žen přehlíží. Jejich žíly však postupně vypovídají službu. A může se stát, že jednoho dne ni vypoví definitivně.

Reagujte ihned

Tomuto stavu je samozřejmě třeba předcházet. Proto se na lékaře obraťte již po prvních příznacích. Jinak se budou jen zhoršovat. Hlavním problémem je porucha odvádění krve směrem k srdci. Pokud dojde k uzávěru žíly, nastane výrazný otok pod místem uzávěru následovaný žilním zánětem. To je však už impuls k okamžité návštěvě akutního příjmu nemocnice.

Stanovení diagnózy a možnosti léčby

Základem úspěšné léčby je správné stanovení diagnózy. Jak to s cévami skutečně vypadá, odhalí podrobné ultrazvukové vyšetření, které dovede rozlišit zdravou žílu od nemocné funkčně i anatomicky. Pomůže nalézt počátek žilního postižení a také naplánovat cílenou operaci.

Možnosti léčby

K léčbě varixů se dnes používá hned několik metod. Velké křečové žíly je většinou nutné odstranit chirurgickou cestou. Metličkové žilky na obličeji a na dolních končetinách se odstraňují laserem, nebo metodou kosmetické flebektomie, kdy se varixové úseky odstraňují z jednotlivých řezů. Menší žilky (mikrovarixy) a malé křečové žíly, které se nacházejí jen na povrchu a znamenají „jen“ estetický problém, se odstraňují sklerotizační léčbou, v jejímž rámci se žíla pomocí miniaturní jehličky napustí speciálním roztokem, po němž se žíla přirozeně vstřebá.

Průběh sklerotizační léčby

Působením sklerotizační látky je narušena výstelka žíly, žíla se uzavře a přemění na snadno vstřebatelné vazivo. Výhodou této metody je na rozdíl od klasického chirurgického zákroku její miniinvazivnost. Po zákroku nejenže není nutný pobyt v nemocnici, ale také není omezena pacientova pracovní schopnost. Pro dosažení co nejlepšího výsledku je důležitá jen kompresivní terapie v podobě nošení kompresních punčoch po dobu 2–3 týdnů po zákroku. Více informací o sklerotizační léčbě křečových žel najdete ZDE.

Myslete na prevenci

Vzniku křečových žil je samozřejmě vhodné předcházet. Základem je zdravý jídelníček, dostatek tekutin a pohybu. Nejvhodnější jsou aerobní sporty jako plavání, jízda na kole a chůze. Nevozte se výtahem a choďte po schodech. Cestou do práce vystupte z tramvaje či autobusu o stanici dřív a zbytek dojděte pěšky. Máte-li sedavé zaměstnání, prokládejte dlouhá sezení pohybem, ať již krátkou procházkou či alespoň mírným protažením končetin. A jakmile se projeví příznaky, obraťte se na lékaře.

Zdroj informací: https://www.skincareliberec.cz/