Jídlonosiče se vyrábí z různých materiálů. Podívejte se na výhody plastových a nerezových

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste příznivci ekologického životního stylu, potom si s největší pravděpodobností dáváte pozor i na to, z jakého materiálu máte nádobí, jako jsou třeba jídlonosiče. Samozřejmě se z ekologického hlediska doporučuje nerezová varianta před plastovou. V následujících řádcích vám však o těchto materiálech a možnostech prozradíme více informací.

Ve většině domácností je běžný spíše jídlonosič plast, přestože má nepříznivý dopad na životní prostředí. Plast totiž není biologicky rozložitelný, což znamená, že jeho rozklad na skládkách trvá i stovky let. Vydrží poměrně krátkou dobu.

Plast, nebo nerez?

Plast se jeví jako nesterilní a podporuje růst bakterií, plísní a dalších nebezpečných mikrobů. Jídlonosič nerez je však mnohem přijatelnější volbou, protože je ekologičtější a vyrábí se z odolného materiálu, který je charakteristický dlouhou životností. Nerezové provedení můžete používat i několik let a po skončení životního cyklu je možné materiál roztavit a znovu použít, a tím se minimalizuje množství odpadu a znečištění.

Nerez je bezpečný a zdravotně nezávadný, dále pak je typický tím, že není toxický, neboť neobsahuje škodlivé chemické látky, jež by se mohly vyluhovat do jídla. Snadno se čistí a stačí tento materiál umýt vodou a jarem. Taktéž je možné nerezové jídlonosiče mýt v myčce.

Jídlonosiče jsou k dispozici v mnoha velikostech, takže některé misky mají 1,1 l, jiné 0,9 l. V neposlední řadě se vám nabízí ještě počet pater, přičemž běžná jsou patra tři a čtyři.

Jak je to s cenou?

Co se týče ceny, plastové jídlonosiče jsou levnější, ale nevydrží takovou dobu jako nerezové, a tak z dlouhodobého hlediska je vhodnější nerez.

Jestliže hledáte internetový obchod, kde byste mohli jídlonosiče zakoupit, podívejte se na stránku Odkulinare.cz.