Jizvám po odstranění tetování lze spolehlivě předejít. Základním předpokladem úspěšného zákroku je kvalitní laser!
Jizvy po odstranění tetování vznikaly v minulosti relativně často. Obávali se jich nejen lékaři, ale vcelku pochopitelně zejména pacienti. Riziko zjizvení zkrátka bývalo poměrně značné a v řadě případů se poškození kůže v podstatě ani vyhnout nedalo. Na vině byly především metody, jichž bylo k odstraňování nevyhovujících motivů běžně používáno. Těmto zastaralým postupům, které si za okamžik připomeneme, však naštěstí odzvonilo. Estetická medicína pokročila a ke slovu se dostal laser. Nic na světě však není dokonalé. A tak přestože je zjizvení kůže dík laserovým přístrojům málo pravděpodobné, dojít k němu v některých případech přece jen může.
Chcete se zbavit starého tetování, ale brzdí vás obavy z „vedlejších“ škod, které by mohl zákrok napáchat na vaší pokožce? Zachovejte klid! Poradíme vám, jak můžete nežádoucím následkům takové procedury spolehlivě předejít.
Jizvy po odstranění tetování bývaly běžné
Věděli jste, že má kultura tetování mimořádně dlouhou historii? Rozmanité motivy byly objeveny už na egyptských mumiích starých bezmála pět tisíc let. Od těch časů urazil tento „fenomén“ dlouhou cestu. Vyvíjely se tetovací postupy, náčiní i používané barvy a tetování také přestalo být doménou určitých sociálních skupin. Postupně se rozšířilo bezmála do všech vrstev společnosti. Spolu s růstem jeho obliby se však začalo objevovat také stále více jedinců, kteří se rozhodli starého, nepovedeného nebo jinak nežádoucího motivu, který si v minulosti pořídili, zase zbavit. A tak přišly ke slovu rozličné metody, které jim něco takového měly umožnit.
Asi nepřekvapí, že šlo nejprve o metody poměrně primitivní, bolestivé a navíc takové, které nezaručovaly kdovíjaký výsledek. Například zjizvení kůže na „ošetřeném“ místě bývalo bohužel velice časté!
Od nože, přes brusku až po laser
Rádi byste se zbavili tetování, které vám komplikuje kariéru? Nebo ho chcete dát pryč, protože jste se někde dočetli, že by snad mohlo být zdraví nebezpečné? Ať je to jakkoliv, máte obavy, že se něco takového neobejde bez jisté dávky bolesti a že by se vám na kůži navíc mohly udělat jizvy. A tak přece jen váháte. Věřte ale, že zbytečně. Něčeho takového se museli obávat spíše lidé, kteří si v minulosti nechávali tetování odstraňovat některou z nepříliš sofistikovaných metod. S jakými postupy jste se mohli a případně ještě můžete setkat? Posuďte sami:
- Seškrabávání nožem nebo jiným ostrým předmětem – patřilo k vůbec nejprimitivnějším a pochopitelně i k nejbolestivějším postupům, s nimiž se bylo možné setkat. Jizvy byly spíše pravidlem než výjimkou
- Chirurgický zákrok – už přece jen znamenal pokrok a v ojedinělých případech se proto používá ještě dnes. Po vyříznutí motivu se však menší či větší jizvě také zpravidla nevyhnete
- Výbrus speciální chirurgickou frézkou – patřil k bolestivým a málo efektivním postupům a o zjizvení pokožky rozhodně nebyla nouze
- Používání bělících roztoků – nebylo sice nijak zvlášť nebezpečné či bolestivé, ale „kamenem úrazu“ byl obvykle nedokonalý výsledek
- Laserové přístroje – jsou pochopitelně vrcholem pokroku. Je s nimi dosahováno až překvapivě dobrých výsledků. Pokud jde o bolest, té se bát nemusíte. A jak je to s jizvami? Přestože nevznikají nijak často, opatrnost se vyplatí. Hned uvidíte, co máme na mysli
Jak snížit riziko na minimum?
Přestože se o laserových přístrojích používaných v estetické medicíně obvykle hovoří jen v superlativech, faktem je, že existují typy, které nelze považovat za dokonalé. Chcete se bezezbytku zbavit výtvoru, který se příliš nepovedl? Rádi byste snížili riziko vzniku jizev na minimum? Pro zákrok si vyberte takovou kliniku, která disponuje nejmodernějším vybavením! Na kvalitu laseru se ptejte vždy s předstihem. Použití prvotřídního přístroje a to nejlépe takového, který nese odborné označení ND: YAG, je totiž základním předpokladem úspěšného zákroku!
Ale pozor! Ačkoliv je kvalitní přístroj velice slušnou zárukou, že budete s výsledkem procedury spokojeni a že se vám na kůži nevytvoří jizvy, můžete toho pro sebe udělat ještě víc!
Voda, vitamíny a následná péče
Chcete, aby vaše tetování zmizelo a zůstala po něm jen hladká kůže, která se ze zákroku brzy zotaví? Přispět k tomu můžete celou řadou věcí, s nimiž vás na klinice nepochybně seznámí. Například? Dodržujte pitný režim, protože dostatek vody pomáhá mimo jiné s regenerací pokožky. Zvyšte příjem vitamínu E a také zinku. Jde totiž o látky, které podporují hojení. Pokud se vám po zákroku udělají puchýřky, nikdy je nepropichujte! Případná infekce by mohla správné hojení zkomplikovat. Utvořily se na ošetřené ploše stroupky? Buďte trpěliví a počkejte, až samy odpadnou. A v žádném případě také nevystavujte kůži slunci! A to ani umělému.
Jedno je každopádně jisté. Pokud si pro zákrok vyberete dobře vybavenou kliniku, na které pracují schopní profesionálové, nemusíte mít o výsledek obavy!