Karlštejnsko: skvělý tip na jarní prodloužený víkend

Přidat na Seznam.cz

Dny se prodlužují, teploty stoupají, vyráží se do přírody! Lyže už splnily svůj účel a čekají na svou příští sezónu v komoře, nastává čas opět cestovat po Česku. A kam vyrazit? Jen pár kilometrů od Prahy, kde se nachází ráj. Ano, chráněná krajinná oblast Český kras patří mezi úžasné lokality s panenskou přírodou a rozmanitým biotopem. Kromě přírody však nabízí ještě něco navíc, protože ústředním bodem celé krajiny je hrad Karlštejn. Jaké další aktivity naplánovat při pobytu v tomto úžasném regionu?

Na čerstvém vzduchu

Najít si čas na procházku v přírodě ve všední dny? Zhola nemožné, proto jsou velikonoční prázdniny nebo květnové prodloužené víkendy naprosto ideální na výlet do Českého krasu, který se rozprostírá od hranic pražského Radotína až po Beroun. Chráněná krajinná oblast vyhlášená roku 1972 tvoří vápencové území s kaňony a jeskyněmi, zajímavostí jsou naleziště zkamenělin. Cítit vůni místních lesů je po celém pracovním týdnu ve městě naprosto úžasným zážitkem. Bohatá je rovněž fauna, jeskyně tvoří zimoviště pro netopýry a vrápence.

Výšlapy v jarní přírodě

Kam se vydat? V okolí hotelu Karlštejn, který nabízí romantické ubytování na břehu řeky Berounky, se nachází spousta turistických s různou obtížností. Pohodové cesty se klikatí podél Berounky, naopak fyzičku je třeba mít na výšlapy na vyhlídky, jako je Skála. Právě z této strany se otevírá pohled do údolí a na poutní místo Svatý Jan pod Skalou. V 9. století žil v místní jeskyni poustevník Ivan, na jehož počest nechal kníže Bořivoj postavit kapli sv. Jana Křtitele. Dnes je možné obdivovat celý klášterní komplex, který ale vznikl až na přelomu 16. a 17. století podle plánů Kiliána Ignáce Dietzenhofera.

Velikonoční překvapení v jeskyních

Český kras skrývá velmi rozmanitý reliéf, unikátní jsou zejména jeskyně známé jako Koněpruské. Běžně jsou otevřené až od dubna, výjimkou jsou letošní Velikonoce, kdy jsou prohlídky možné ve dnech 28. března až 1. dubna od 9 do 16 hodin. Vstupenky se mohou rezervovat online na konkrétní čas. Prohlídka trvá asi 60 minut a během ní se návštěvníci podívají do nejdelšího jeskynního systému v Čechách a objeví tři patra podzemního světa, ve kterém dominují krápníky, sintropády a opálové růžice.

Celoročně otevřený hrad

Středobodem celé oblasti je samozřejmě hrad Karlštejn, který sehrál zásadní úlohu v českých dějinách a je spojován především s osobou našeho nejvýznamnějšího panovníka. Je otevřený celoročně a opětovně se mohou zajistit na základní prohlídkový okruh vstupenky na webových stránkách státní památky. Turisté nahlédnou do soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV., současně mohou obdivovat repliku Svatováclavské koruny nebo výmalbu kaple svatého Václava. To vše bez davů asijských turistů, kteří přijíždějí na hrad v letním období.