Návrat do pracovního zápřahu po mateřské: Jak aktualizovat životopis a znovu naskočit do pracovního procesu?

Přidat na Seznam.cz

Návrat do práce po mateřské dovolené je náročné období. Se správnou organizací a vedením však můžete znovu naskočit do rozjeté kariéry, nebo naopak zvážit, zda nezměnit směr, kterým se vaše dosavadní profesní dráhy ubírala. Ať tak či onak, před návratem do práce je třeba zvážit několik důležitých kroků, které vám mohou tento přechod usnadnit – a prvním z nich je aktualizace vašeho životopisu.

Přechod zpět do práce může být z mnoha důvodů náročný. Pro mnohé matky se jedná o první chvíle, kdy tráví delší čas odděleně od svého dítěte, a k tomu navíc čelí profesním problémům, které je potřeba si promyslet a zvážit. Může jít o cokoli, od zvykání si na pracovní prostředí a pracovní dobu až po osvojení si nových procesů zavedených v době nepřítomnosti.

Když tedy nastane čas návratu do práce, jak můžete zajistit, aby tato změna proběhla co nejhladčeji? Připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou překonat fyzické i psychické potíže, jež se objevují ke konci mateřské dovolené, a pomohou vám úspěšně se vrátit do pracovního procesu.

Aktualizujte si životopis

Je pravděpodobné, že váš životopis potřebuje aktualizaci, pokud jde o formát i obsah.

  • Pokud jste během přestávky v kariéře pracovali jako dobrovolkyně pro místní organizace, uveďte to ve svém životopise, protože mnoho zaměstnavatelů reaguje pozitivně na aktivní lidi, i když nebyli formálně zaměstnáni.
  • Rovněž přidejte jakoukoliv jinou práci (ať už placenou, či nikoliv), kterou jste vykonávaly při mateřské dovolené – získáte tím plusové body navíc!
  • Změnil některý z vašich bývalých zaměstnavatelů název? Aktualizujte je, aby zaměstnavatelé rychle pochopili, pro koho jste pracovali.
  • Hodně záleží i na formě životopisu – doporučujeme použít profesionální šablonu, která udělá na potenciálního zaměstnavatele dobrý dojem.

Tip: Přečtěte si podrobného průvodce psaním CVčka pro matky po mateřské – naleznete jej zde.

Obnovte svou odbornou kvalifikaci a členství

 Získejte zpět přehled o svém starém oboru (nebo se seznamte s novým) absolvováním odborných kurzů v oborových asociacích, účastí na konferencích/seminářích, přihlášením se k odběru příslušných zpravodajů a setkáním s bývalými kolegy, abyste si mohli popovídat o nových trendech v oboru. Pokud vaše členství v oboru zaniklo, znovu se zaregistrujte. Mohla by to být výhodná investice, protože tím dáte najevo svůj závazek vrátit se do práce po mateřské dovolené nebo přerušení kariéry.

Buď prostřednictvím online průzkumu, nebo prostřednictvím své profesní organizace se informujte o nejnovějším vývoji a trendech ve svém odvětví a profesi. Legislativa, předpisy a pracovní postupy se od doby, kdy jste naposledy pracovala, nevyhnutelně změnily.

Osvěžte si kontakty prostřednictvím své sítě

Vytváření sítí není o tom, že oslovíte lidi a požádáte je o práci. Networking je o navazování kontaktů s lidmi a je součástí života – děláte ho neustále u školních bran a v místních komunitách. Využijte síť LinkedIn a znovu navažte kontakty s některými ze svých starých pracovních kontaktů.

Velké procento pracovních míst je nalezeno díky osobním kontaktům a doporučením, proto je dobré znovu navázat kontakt. Obvolejte své bývalé kolegy, pošlete e-maily s žádostí o reference a doporučení a využijte LinkedIn k navázání nových kontaktů (mimochodem, i váš profil na LinkedIn si zaslouží aktualizaci). Bývalým kolegům nebude vadit (a v mnoha případech to uvítají) zpráva od starého kolegy: „Ahoj, dlouho jsme spolu nemluvili!“… a je to nejjednodušší způsob, jak dohnat, co se děje ve vašem oboru.

Získejte pomoc od profesionálních náborářů

Pokud po ukončení mateřské dovolené uvažujete o změně zaměstnavatele, obraťte se na své místní přátele a známé, kteří mohou být buď sami zaměstnavateli, nebo vám mohou zprostředkovat kontakt na místní firmy. Potřebujete profesionální podporu při hledání další práce? Zaregistrujte se a promluvte si s týmem kariérních poradců a získejte pomoc při hledání zaměstnání. Také zvažte registraci u pracovních agentur a organizací, které se specializují na pomoc navrátilcům.