Nerezová ocel je stále oblíbenější

Přidat na Seznam.cz

Zájem o nerezovou ocel ve světě stále roste. Jde o univerzální materiál se skvěle využitelnými vlastnostmi. Používá se již přes 100 let.

I když jde v podstatě o německý vynález, obrovský boom zažila nerezová ocel v Británii, kde se stala materiálem využívaným při výrobě moderních příborů. Rychle však našla uplatnění v celé řadě oborů a dnes je nepostradatelná nejen tam, kde žádáme materiály hygienické, snadno udržovatelné, korozivzdorné i odolávající dalším agresivním vlivům prostředí. Je zcela nepostradatelná pro produkty v domácnosti, zejména v kuchyni, ale i v koupelnách. Neobejde se bez ní potravinářský, chemický, ani farmaceutický průmysl. Nejnáročnějším podmínkám pak vzdoruje nerez při styku s mořskou vodou, tedy zejména při využití v námořnictví.

Přestože je nerezová ocel dražší, ve výsledku se vyplácí

Z dlouhodobého hlediska jde o materiál s dlouhou životností, časově i finančně nenáročný na údržbu. Obrovskou výhodou nerezové oceli je její recyklovatelnost. Laici nejspíš neví, že nejenže jde recyklovat jako další železné kovy, ale ani po recyklaci nerezová ocel neztrácí své vlastnosti. Dnes je možné tento materiál zařadit mezi ideální pro tzv. cirkulární ekonomiku, která je neoddělitelnou součásti udržitelného rozvoje.

Nerezová ocel se hodí pro potraviny i šperky

Obrovské uplatnění našla nerezová ocel při styku s potravinami. Pro výrobu kuchyňských potřeb je ideální, protože pasivní úprava povrchu nerezové oceli oxidem chromovým zabraňuje nerezu, aby reagoval s dalšími látkami. Díky tomu se nemění vzhled povrchu při styku s potravinami, včetně agresivních solí či kyselin. Není ovlivněna ani chuť potravin. Nehrozí rovněž pronikání nevhodných látek a vzniklých sloučenin do lidského organismu.

Výrobky z nerezové oceli se snadno udržují hygienicky čistými. Dají se dokonce sterilizovat, díky čemuž pak mají uplatnění například v medicíně.

V neposlední řadě je stříbřitý povrch nerezu velice luxusní a našel uplatnění i ve šperkařské výrobě, kde je kvůli své nízké ceně a antialergickým vlastnostem využíván nejen v bižuterii, ale často i při výrobě drahých designérských kousků.

Množství aplikací nerezové oceli v průmyslu stále roste

Milují ji architekti i konstruktéři. Je důležitou pro vodovodní i plynové instalace. Využívá se pro práci s lihovinami, potravinami, chemií, farmaceutiky apod. Je důležitá při výrobě domácích spotřebičů i kuchyňského vybavení, jako jsou hrnce, náčiní a příbory. Neobejde se bez ní energetický ani farmaceutický průmysl. Nejde nezmínit ani její široké uplatnění v medicíně. Je jasné, že zájem o nerezovou ocel stále poroste. Objednat si ji lze v e-shopu Stainlesseurope.cz, kde je v nabídce až 20 druhů nerezové oceli v mnoha druzích výrobků, například jako bezešvé T kusy.