Obranný sprej jako vhodný ochránce žen

Přidat na Seznam.cz

Obranný sprej, nazývaný také jako kaser, je účinným, kompaktním a snadno ovladatelným obranným prostředkem, který může pomoci ženskému pohlaví bránit se v různých kritických životních situacích, a to na dálku, bez nutnosti fyzického kontaktu s lidským nebo zvířecím útočníkem. Jelikož jej lze použít na dálku, útok lze zastavit ještě v momentě, kdy jen hrozil. Je možné jej ukrýt do kapsy i kabelky. Obranný sprej v případě zásahu útočníka způsobuje pálení a slzení očí, pálení pokožky na obličeji a ztěžuje dýchání, čímž může poskytnout ženě několik minut na bezpečný útěk.

V jakých situacích může ženám pomoci obranný sprej?

Nejedné pejskařce se už při venčení svého čtyřnohého miláčka stalo, že na ně zaútočil volně pohybující se větší pes nebo pes, který se vymkl zpod kontroly svého majitele. V takovém případě se můžete účinně bránit slzotvorným sprejem a útok cizího psa zastavit a psa odehnat. Na zvířecí útočníky jsou nejúčinnější spreje s účinnou látkou OC (kajenský pepř).

Obranný sprej je také vhodným ochráncem žen, které se pohybují po ulicích v noci, např. z důvodu návratu domů z noční změny, kdy mohou být ohroženy zloději a násilníky. Obecně se na obranu v exteriéru více doporučuje obranný sprej ve formě rozprašovače, se kterým je největší šance zásahu do tváře útočníka i ve stresu, kdy schopnost člověka mířit na obličej je podstatně snížena.

Ohroženy jsou i ženy pracující v barech, nočních klubech, hernách a jiných nočních provozech, kde ne vždy musí být přítomen příslušník SBS a může se vyskytnout nepříjemná situace. Pro použití v interiéru, kde se může nacházet více osob, se doporučuje mít obranný sprej ve formě tzv. tekuté střely (JET). Takový sprej nerozprašuje účinnou látku do celé místnosti, a proto nezasáhne i nezúčastněné osoby, proudem zasáhne jen konkrétního útočníka.

Podle čeho si vybrat kvalitní obranný sprej?

Kritérií na výběr je určitě několik, některé již byly naznačeny výše. V první řadě, je třeba vybírat co nejúčinnější, protože různé spreje jsou složeny z různých účinných látek s různou koncentrací. Univerzální látkou účinnou na zvěř a lidí je OC (kajenský pepř) s obsahem látky 10-15%. Z hlediska obrany v interiéru nebo exteriéru vybírejte podle toho, zda se jedná o rozprašovač nebo tekutou střelu. V neposlední řadě rozhodujícím pro výběr bude i objem spreje, který určuje i dosah spreje. Ideální objem je 40 nebo 50 ml, kde je dosah kolem 2-3 metrů. V případě, že neumíte najít ten správný slzotvorný obranný sprej, obraťte se na prodejce. Na místech, kde hrozí nebezpečí, nebo se cítíte nejistě, mějte vždy obranný sprej k dispozici a odjištěný.