Omega-3 nenasycené mastné kyseliny a jejich důležitost pro tělo
Jakožto zástupci „zdravých tuků“ jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny nejen důležitou součástí těla, ale také jsou klíčové pro naše zdraví. Tělo si je však nedokáže samo vyrobit, získává je prostřednictvím stravy a výživových doplňků.
Co jsou to omega-3 nenasycené mastné kyseliny?
Samotný pojem omega-3 nenasycené mastné kyseliny je velmi dobře známý, málokdo však přesně ví, co se pod tímto označením ukrývá. Řeč je o polynenasycených tucích neboli zdravých tucích, které se v lidském těle podílí na mnoha procesech. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny se pyšní širokou škálou pozitivních účinků na lidské zdraví, a proto je důležité je tělu dopřát formou vybraných potravin či doplňků stravy. Existuje několik typů omega-3 kyselin, ty nejdůležitější pro zdraví jsou:
- Kyselina alfa-linolenová (ALA): podílí se na růstu, rozvoji, správné funkci nervů a imunitního systému.
- Kyselina eikosapentaenová (EPA): snižuje hladinu LDL cholesterolu a zároveň má protizánětlivé účinky.
- Kyselina dokosahexaenová (DHA): ovlivňuje funkci mozku, srdce i očí a důležitá je také pro paměť.
Mezi přírodní zdroje bohaté na EPA a DHA se řadí mořské ryby, jako je losos, makrela, sardinky a tuňák. Dále je obsahují například vajíčka. ALA lze pak nalézt v rostlinné stravě, jako jsou lněná a chia semínka nebo řepkový olej. Existují také doplňky stravy obsahující omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Mezi ty vysoce kvalitní se řadí Vitamarin. Tento doplněk stravy ve formě kapslí obsahuje unikátní rybí oleji z mořské ryby Engraulis japonicus, který je bohatý na EPA a DHA.
Omega-3 kyseliny a jejich účinky na zdraví
Nepostradatelnost těchto kyselin spočívá v tom, že pomáhají buňkám v těle fungovat tak, jak mají. Nachází se totiž v buněčných membránách, kde pozitivně ovlivňují interakce mezi jednotlivými buňkami. Tím přispívají k odstraňování zánětů, ke snižování LDL cholesterolu, a naopak ke zvyšování HDL, tedy dobrého cholesterolu. Také pomáhají snižovat hladinu škodlivých triglyceridů v krvi, což snižuje riziko srdečních chorob. Významně se podílí i na funkci mozku, paměti, kognitivním vývoji a pomáhají snižovat riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
V neposlední řadě jsou nepostradatelné pro udržení zdravých očí a posílení kostí. Pro vegetariány a vegany může být obtížné získat potřebné EPA a DHA ze stravy, protože jsou tyto kyseliny běžně obsažené v rybách. V takovém případě je skvělou alternativou rostlinný olej Sacha Inchi, doplněk stravy bohatý na omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Jak poznat nedostatek omega-3 mastných kyselin v těle?
Nedostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin se negativně projeví na zdraví. Mezi první příznaky se obvykle řadí zvýšená únava, tuky jsou totiž jedním z předních zdrojů energie pro lidské tělo. Taktéž se nedostatek může projevit na suché pokožce a studených končetinách, u nichž je narušená regulace vnitřní teploty. Ruku v ruce se scházejícími omega-3 mastnými kyselinami kráčí také oslabená imunita, častá onemocnění, zvýšená lámavost a vypadávání vlasů nebo poruchy koncentrace spojené s výpadky paměti.
Zpozornět byste měli i ve chvíli, kdy přibýváte na váze, protože jakmile tělu schází zdravé tuky, snižuje se rychlost metabolismu. A právě proto, že jsou omega-3 mastné kyseliny nepostradatelné pro zdraví mozku, může při jejich nedostatku dojít nejen ke zhoršení koncentrace, ale také nálady. Pro lidské zdraví jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny zkrátka nepostradatelné. Kvalitní doplňky stravy, jakými jsou Vitamarin či Sacha Inchi můžete zakoupit na eshopu Radost těla, který nabízí široký výběr přírodních produktů pro zdraví a pohodu.