Parfém, toaletní voda a parfémovaná voda – jaký je mezi nimi rozdíl?

Přidat na Seznam.cz

Toaletní voda a parfémovaná voda – čím se liší? Pouze cenou? Vstupte do světa vonných kompozic a vnímejte je naplno.

Zahlcují vůní, ale některé jen krátce, jiné dokonce celý den. Jak je možné, že některé vůně vydrží na kůži dlouhé hodiny a jsou příjemně intenzivní, zatímco jiné zmizí téměř okamžitě po nanesení?

Odpověď je jednoduchá: rozdíl spočívá v jejich koncentraci, přesněji v koncentraci esenciálních olejů. Ta totiž zajišťuje jejich intenzitu a dlouhou výdrž. A právě tím se od sebe liší parfémy, parfémované vody, toaletní vody a kolínské vody. Přečtěte si, jak koncentrované jsou jednotlivé typy vůní.

Co je to kolínská voda?

Kolínská voda je jedna z lehčích vonných kompozic, které se často objevují u variant pro muže. Většinou se vyznačují svěžími citrusovými, bylinnými a mořskými tóny (např. Dior Homme Cologne).

Ještě před několika lety byly kolínské vody spojovány výhradně s mužskými vůněmi. Nyní, s tak velkým výběrem a změnou postoje k vůním, je rády používají i ženy. Dnešní kolínské vody jsou převážně unisex (genderless – bezpohlavní) vonné kompozice, které si však stále zachovávají lehké a osvěžující tóny, někdy s hluboce skrytým mužským prvkem.

Tyto diskrétní vůně, ačkoli jsou často výrazné, mají ve srovnání s jinými druhy vůní nízkou koncentraci esenciálních olejů: 2–4 %. Z tohoto důvodu se zdá, že jsou méně trvanlivé než toaletní nebo parfémované vody.

Co je to toaletní voda?

Toaletní voda je silnější a trvanlivější než kolínská voda, avšak jemnější než parfémovaná voda a parfémový extrakt. V jejím složení je přibližně 5–15 % esenciálních olejů, které zajišťují intenzitu aroma. Toaletní voda je na etiketě označena jako Eau de Toilette.

Tento typ vůně nejčastěji nosíme na jaře a v létě, protože její vnímání je jemnější a působí lehčím dojmem. Nanášíme je na pokožku před odchodem do kanceláře nebo na schůzku s přáteli. Jsou to jednoduše vůně, které se skvěle hodí na běžné nošení. Nenechte se však zmást jejich jemností – toaletní vody mohou být někdy také dravé, dominantní, rafinované a elegantní. Nejdůležitější je zde samotná vonná kompozice.

Dlouhou výdrží a mimořádnými tóny vás překvapí Maison Margiela Replica By the Fireplace (jedná se právě o výjimečnou toaletní vodu, kterou si zamilujete zejména na podzim a v zimě).

Co je to parfémovaná voda?

Jedna z nejintenzivnějších vůní hned po parfémech (parfémových extraktech). Koncentrace esenciálních olejů v parfémované vodě se pohybuje mezi 15 a 20 %. Díky tomu je to silná a poměrně dlouhotrvající vůně, která se nad pokožkou vznáší až 8 hodin (na oblečení ještě déle). Často je také příjemně vnímána i a zanechává za sebou tzv. ocásek.

Na etiketě je parfémovaná voda označena jako Eau de Perfume.

Nepostradatelná parfémovaná voda, která upoutá pozornost každé ženy? V našem žebříčku jsou tři takto návykové a neomezené vůně: Yves Saint Laurent Libre, Chloé Nomade a Prada Paradoxe Intense. Udělejte si ve své sbírce místo také pro novou vanilkovou královnu – Burberry Goddess.

Kolínská voda a toaletní voda

Podle čeho rozeznáte kolínskou vodu od toaletní vody? Rozdíly najdete:

 • v intenzitě vůně a koncentraci esenciálních olejů – kolínská voda obsahuje asi 2–4 % vonných olejů, toaletní voda 5–15 %;
 • v trvanlivosti – toaletní voda obecně déle vydrží než kolínská voda;
 • v ceně – kolínská voda představuje spíše levnější variantu;
 • ve vjemu – kolínská voda je intenzivně osvěžující a často se používá po holení.

Parfém a parfémovaná voda

Parfémy nebo parfémové extrakty/esence jsou nejsilnější mezi vůněmi. Nejdéle vydrží, jsou nejintenzivnější a často mají nádhernou projekci. Na etiketě je parfém uveden jako Parfum nebo Extrait de Parfum.

Jaký je rozdíl mezi parfémem a parfémovanou vodou – čím se liší? Mimo jiné:

 • koncentrací esenciálních olejů – v parfémech je 20 až 30 % čisté vonné esence (někdy i více), v parfémované vodě obvykle 15–20 %;
 • trvanlivost – parfém budete cítit i celý den a na oblečení několik dní. Oproti tomu vůně parfémované vody se udrží na pokožce asi 5 až 8 hodin;
 • flakon – parfémy/parfémové extrakty nemají vždy rozprašovač;
 • cena – parfémové esence jsou nejdražším typem vůní;
 • vonná pyramida – v parfémech mohou být jednotlivé tóny nejvýraznější a nejkomplexnější.

Parfémovaná voda a toaletní voda

Některé značky nabízejí stejnou vůni ve dvou podobách – toaletní vodu, která je lehčí, jemnější a často i levnější, a parfémovanou vodu – ta je intenzivnější a déle vydrží a je určena pro náročné uživatele. Liší se především intenzitou. Toaletní voda obvykle obsahuje 5–15 % čisté esence a parfémovaná voda 15–20 %. Kromě toho:

 • vnímání vůně – toaletní vody jsou často lehčí, jemnější a někdy svěžejší;
 • dlouhá výdrž – vůni parfémované vody si můžete užívat až 8 hodin, toaletní vody obvykle mnohem kratší dobu.

Pokud máte chuť vyzkoušet několik novinek, vybrali jsme pro vás ty nejlepší vonné kompozice, které se v poslední době objevily na trhu. Příznivci vůně višní jistě rádi vyzkoušejí Juliette has a gun Juliette. Nebo třeba dáváte přednost neobvyklým tónům? V toaletní vodě Maison Margiela Replica From the Garden objevíte novou tvář vůně… vůni listů rajčat. A teď vás něčím překvapíme: guru líčení – Charlotte Tilbury – vydala svoji vůni. Jednou z nejzajímavějších kompozic (z pěti nových) je parfémovaná voda Joyphoria.

EDT, EDP – co jsou to za zkratky?

Zkratky EdT, EdP nebo EdC pro nás nejsou žádnou záhadou. Přestanou být tajemstvím i pro vás. Jedná se o zkratky vytvořené z názvů francouzských vůní. Vysvětlení::

 • EdF je Eau de Fraîche – osvěžující voda, tělový sprej;
 • EdC je Eau de Cologne – kolínská voda;
 • EdT je Eau de Toilette – toaletní voda;
 • EdP je Eau de Parfum – parfémovaná voda.

Francouzské názvy vůní najdete vždy na obalu a na etiketě flakonu konkrétní vůně.