Parfémový koutek: Tipy, jak si vytvořit vlastní kolekci vůní

Přidat na Seznam.cz

Chcete-li mít ke každé příležitosti vyhovující voňavku, pak je třeba udělat si ve své sbírce trochu pořádek a dokoupit, co je potřeba. Parfémy i lehčí vůně se dělí mimo jiné podle intenzity, která ovlivňuje jejich nositelnost v rámci aktivit i různých ročních období. Objevte nekonečný svět vůní – když mu jednou propadnete, už z něho nebudete chtít nikdy ven.

Hrajte si s aroma i sílou vůní

Výběr voňavek je v dnešní době téměř nekonečný a ze všech flakonů, barviček a vůní může jít někdy hlava kolem. Parfumerie naštěstí nabízejí skvělý zákaznický servis a přímo na place mezi parfémy a kosmetickými produkty vám s výběrem poradí zkušené prodavačky. Stačí zmínit svůj oblíbený parfém a hned dostanete tipy na podobné vůně, které by vám mohly sednout. Ono to s těmi vůněmi totiž není tak složité.

 1. Typy vůní se dělí podle obsahu vonných látek, a tedy intenzity vůně.
  • Parfém: 15–40 % vonných látek
  • Parfémová voda: 8–15 % vonných látek
  • Toaletní voda: 4–8 % vonných látek
  • Kolínská voda: 3–5 % vonných látek
 1. Druhy vůní se rozlišují podle jejich dominantního aroma. Každá vůně je složena z tzv. parfémové pyramidy, tedy hlavy, srdce a základu.
  • Hlavu tvoří citrusové a vzdušné tóny, které ucítíte ihned po nanesení. 
  • Srdce vůně v podobě květinových, ovocných a kořenitých tónů začne tlouct asi 15 minut po aplikaci a postupně se rozvíjí.
  • Základ je tvořen nízkými tóny, především těmi dřevitými, a zahalí člověka do příjemné zemité vůně.

Parfém pro intenzivní zážitek

Vůni vybírejte nejen podle aroma, ale také s ohledem na příležitost, při které ji chcete vynést. Každý by měl mít na své poličce s flakony alespoň jeden parfém, který nabídne výraznou a dlouhotrvající vůni. Tu oceníte především na větších akcích ve společnosti, kdy těžší vůně skvěle vynikne a zaujme. Na denní používání, kdy je člověk méně v pohybu nebo se naopak více potí při sportu, může být takový parfém příliš intenzivní.

Toaletka nebo kolínská voda vás doprovodí při každodenním životě

Jemnější vůně vás obejmou příjemným aroma jako lehký závoj a doprovodí vás při běžných aktivitách, aniž byste o nich věděli. Vlastní vůni byste měli cítit maximálně prvních 15 minut a poté by se měla stát vaší nevnímanou součástí. Pokud byste svůj parfém cítili celý den, mohla by vás začít bolet hlava a vůně by se vám brzy zprotivila. Pořiďte si tedy do výbavy lehčí vůně, jako jsou toaletní a kolínské vody.