Péče o pokožku v zimě: Jak zabánit vysušení a jak ošetřit prasklinky na rukou

Přidat na Seznam.cz

Chladné zimní dny jsou pro naši pokožku velkou zkouškou. Ta je totiž na mrazivý vzduch velice citlivá a snadno tak může dojít k drobným omrzlinám, které vedou k vysušení a popraskání. Jak tomu předejít a jak případně poškozenou pokožku ošetřit?

Chraňte se vhodným oblečením

Nikoho ani nepřekvapí, že hned na úvod vám doporučíme ochranu s pomocí vhodného oděvu. Nejde přitom jen o svetr, bundu a teplé kalhoty. Pamatujte i na hřejivé rukavice, čepici a roláčšálu. Citlivější osoby neudělají zejména v tuhých mrazech chybu kuklou chránící celý obličej. Také nos, rty a tváře jsou totiž na mrazy velice citlivé.

Před mrazy ochrání i kosmetika

S ochranou před mrazem pomůže i vhodná kosmetika. Rty můžete ochránit jelením lojem, tváře a nos zase vazelínou. Kromě toho existuje i další specializovaná kosmetika, která pomůže hydratovat a ochránit obličej i ruce. Vždy ale platí, že ochrana je pouze dočasná a v případě dlouhodobého pohybu v mrazu je nutné kosmetiku nanášet opakovaně, aby neztratila svůj účinek.

Pozor na příliš agresivní „rozmrazování“

Občas se stane, že přijdete z mrazivého počasí domů a cítíte, jak máte promrzlé konečky prstů nebo jiné části těla. Častou chybou je, že lidé začnou pokožku rychle ohřívat přiložením na topení, ponořením do horké vody nebo třeba ke vzduchu valícímu se z rozpálené trouby.

Ačkoli se v první chvíli může dostavit pocit úlevy, jde o příliš agresivní postup, který pro naše tělo znamená šok. Citlivá kůže se najednou „roztáhne“, chybí jí ale potřebná estetičnost, což může vést k mikroskopickým prasklinkám a podráždění. Nejen na úrovni pokožky, ale i na úrovni cév. Raději se převlékněte do teplého domácího oblečení a nechte ruce přirozeně prohřát.

Rozpraskané ruce musíte hydratovat

Zjistíte, že ruce či nos, rty a tváře jsou rozpraskané, objevit se mohou i bolesti a svědivost. Nejdůležitější je v takové situaci hydratace. Používejte hydratační kosmetiku na ruce a na pleť. Objeví-li se na rukou suchá a rozpraskaná místa, není na škodu aplikovat náplast, aby nedošlo k případné kontaminaci hlubších ranek bakteriemi.

Poškozené ruce chraňte před dalším mrazem

Jakmile jsou jednou ruce poškozené, je největší chybu ignorovat další prevenci kvůli dojmu, že horší to již být nemůže. Opak je pravdou a mrazem poškozené ruce jsou obrovsky náchylné vůči dalšímu poškození. A tak svou chybu rozhodně nesmíte opakovat, následky by mohly být ještě horší. Před dalšími mrazy se proto chraňte ještě pečlivěji. Je-li to možné, po dobu alespoň několika dní se jim zcela vyhýbejte a zůstaňte v teplých vnitřních prostorách.