Peroxid jako účinný dezinfekční a antiseptický prostředek

Přidat na Seznam.cz

Peroxid vodíku, známý jakožto vodíkový peroxid, je jedním z nejvíce využívaných dezinfekčních a antiseptických prostředků. Peroxid vodíku se vyskytuje v přírodě. Avšak v průmyslové výrobě se získává zpravidla reakcí chlorovodíku s kyslíkem. V lékařství se peroxid vodíku používá coby antiseptikum při ošetření drobných poranění a řezných ran, při dezinfekci nástrojů a pomůcek, a také jako prostředek pro odstraňování zubního plaku. Tato bezbarvá tekutina se dále využívá v kosmetice, domácnostech a dalších oblastech.

Peroxid jako dezinfekční prostředek

Peroxid vodíku je dezinfekční prostředek, který může být použit na různých površích a na kůži. Má silné antimikrobiální vlastnosti a pomáhá zabít bakterie, viry a plísně. Lze ho použít k dezinfekci řezů, oděrek a jiných drobných zranění. Zajímavostí je, že se také používá formou dezinfekce zubních kartáčků a dentálních pomůcek. Je zároveň účinným prostředkem pro očistu povrchů (koupelny, toalety, kuchyňské linky a další).

Známé tradiční antiseptikum využijete i na cestách

Při výběru dezinfekčních prostředků pro cestování je vhodné volit takové, které jsou snadno přenosné a nezabírají příliš místa. Dobrým tipem je peroxid vodíku v novém balení 50 mililitrů, který můžete s sebou vozit na cestách a na výletech. V případě nepříjemného poranění, jako když ho najdete! Své místo v kabelce, zavazadlech i v batohu si antiseptikum vždy najde, takže není problém ho mít kdykoliv s sebou. Navíc se ukrývá v nové ergonomické lahvičce s kapátkem, jež umožňuje jeho snadné použití.

Pro některé lidi může být alkoholová dezinfekce příliš dráždivá a suchá

Existuje proto i dezinfekce bez alkoholu, jež je šetrnější k pokožce, a navíc ideální pro děti. Například dezinfekční ubrousky nebo spreje s chlorhexidinem jsou účinné přípravky pro dezinfekci bez alkoholu. V posledních letech roste zájem o tyto produkty bez obsahu alkoholu, zejména pro použití u dětí. Důvodem je především skutečnost, že alkohol může dráždit citlivou dětskou kůži a vysušovat ji. Proto je vhodné volit dezinfekční prostředky s jinými účinnými látkami, které jsou šetrné k dětské pokožce, avšak účinná proti bakteriím a virům.

Při cestování je důležité mít s sebou správnou výbavu pro dezinfekci rukou i povrchů

Nabízí se otázka: Co vzít do zavazadla? Jednou z alternativ k alkoholovým dezinfekčním prostředkům jsou dezinfekční ubrousky s obsahem peroxidu vodíku. Dezinfekční ubrousky jsou praktické pro cestování, nezabírají příliš místa a jsou vhodné pro použití v terénu, například při výletech a sportovních aktivitách. Neměla by chybět ani dezinfekce pro děti, například dezinfekční gel na ruce, který lze být použitý nejen na cestách, ale například i při návštěvě restaurace, na hřištích a jinde.

Mějte vždy po ruce cestovní lékárničku

Při cestování je velmi důležité mít s sebou lékárničku, která obsahuje základní léky a pomůcky pro první pomoc. Vybavení lékárničky by mělo zhruba odpovídat dále uvedenému seznamu. Mezi základní výbavu patří například antihistaminika. Neměly by chybět dezinfekční prostředky, obvazy různých šířek, krytí na popáleniny, sterilní obvaz s polštářkem a nůžky. Obzvláště kvůli dětem je vhodné přibalit i přípravky na ošetření kůže při poštípání hmyzem.

Výběr léků závisí na typu cesty a zdravotním stavu cestujícího. Lékárničkám se nevyhýbají ani přípravky proti cestovní nevolnosti a nesmí chybět zásoba náplastí různých velikostí včetně voděodolných. Při putování a výletech do kopců možná uvítáte i náplasti na puchýře. Pokud se vám zdá seznam příliš dlouhý, vězte, že je lepší být připraven. Nikdy nevíte, jaké zdravotní potíže vás mohou při cestách postihnout.