Podzimní únava, chmury a nachlazení. Jak s nimi zatočit?

Přidat na Seznam.cz

S příchodem podzimu se naše tělo pomalu připravuje na odpočinek a místo toho, abychom trávili večery venku, raději se zachumláme do deky a pustíme si něco v televizi. Zamračená obloha, deště a mlhy se ovšem mohou negativně odrazit nejenom na naší náladě, ale také na zdraví. Jak se nenechat podzimem semlít, ale statečně mu vzdorovat?

Nezapomínejte na své zdraví

Rýma, nachlazení a špatná nálada jsou s podzimem stejně spjaté jako barevné listí a první mrazíky. Někteří proto vyznávají podzimní detox, který si naordinují, aby posílili svou imunitu před nadcházející zimou. Jiní obohatí svůj jídelníček o řádnou porci vitamínů, minerálů a antioxidantů. V podzimním jídelníčku by tak rozhodně neměl chybět zázvor, citrusy, zelí či med.

Zaměřte se na správné návyky

S jídelníčkem a imunitou úzce souvisí játra. Právě ta jsou totiž zodpovědná za to, že filtrují z těla toxiny. Podpora jater tedy rozhodně není na škodu. Jak na to? Omezte konzumaci alkoholu, snižte příjem kofeinu, dodržujte pitný režim a samozřejmě myslete na to, co jíte.

Vyvažte poměr fyzické aktivity a odpočinku

Abyste se ve svém těle cítili na podzim skvěle, nepodceňujte ani důležitost pohybu. I když se vám v pochmurném dni nikam nechce, dopřejte si alespoň 20 minutovou procházku. Když se dobře oblečete a obujete, nebudou vás obtěžovat kaluže, mrholení ani přízemní mrazíky. Samozřejmě si po pohybu naordinujte také dostatečný odpočinek. Jak jinak byste načerpali sílu na zdolávání nepředvídatelných podzimních dní?

Hoďte starosti, chmury i únavu za hlavu a pečujte o své zdraví. Zaměřte se na vyvážený jídelníček, doplňte do něj vitamíny, minerály i antioxidanty, dodržujte pitný režim a omezte konzumaci alkoholu a kofeinu. Zároveň si každý den dopřejte alespoň dvacetiminutovou procházku a samozřejmě nezapomínejte ani na řádný odpočinek. Podzim tak zdoláte s dobrou náladou a bez nepříjemného nachlazení. Sáhnete-li po nějakých doplňcích stravy, konzultujte jejich konzumaci se svým lékařem.