Přirozené stravovací návyky psů: vše, co byste měli vědět o stravě BARF
Ačkoli je v dnešní době osvěta v oblasti psí výživy mnohem více rozšířená než před lety, mnozí majitelé psů dělají nevědomky stále stejné chyby. Psí jídelníčky tak často postrádají živiny, které psí organismus pro zdravé fungování potřebuje. Skvělou volbou s jednoduchou přípravou je BARF strava. Proč tato strava nejlépe odpovídá přirozeným stravovacím návykům psů a co všechno byste o této stravě měli vědět?
Co je BARF strava?
Zkratka BARF označuje Bones and Raw Food, tedy krmení kostmi a syrovou potravou, přičemž v syrové potravě je zahrnuto maso, vnitřnosti, zelenina, ovoce, byliny a u vysoce aktivních psů i obiloviny. Jak jistě všichni víme, domácí psi se vyvinuli z vlků a základem jejich stravy by tak mělo být především maso. Krmit psy metodou BARF není nijak složité, jen je důležité několik základních pravidel.
Správný poměr makroživin ve stravě
Jídelníček je vždy vhodné přizpůsobit tělesné kondici a denní aktivitě pejska, obecně však platí následující poměr 30–60 % denní potravy by mělo tvořit maso, tedy svalovina, 20–40 % pak vnitřnosti, 10–20 % syrové kosti a 10–20 % zelenina, ovoce, byliny, případně i trocha obilovin. Obiloviny pak nejsou běžnou součástí psího jídelníčku a energetický příjem se jejich formou může doplnit v případě vysoce aktivních psů.
Po vzoru vlka ve volné přírodě pak platí, že všechny výše uvedené složky nemusí pes získat v jídle každý den. Stačí když bude tento poměr dodržován v dlouhodobém horizontu. Vlk přeci také neuloví srnku nebo zajíce denně.
Pokud se rozhodnete dopřát svému pejskovi BARF stravu pamatujte, že suroviny musí být syrové, nejlépe čerstvé, případně pak zmražené. Právě mražené maso a další důležité složky potravy prodávají kvalitní chovatelské potřeby, zároveň vám zde budou schopni i poradit, jestli neděláte při sestavování psího jídelníčku nějakou chybu.
Jak na výběr vhodného masa a kostí?
Při výběru masa pro psy je vhodné pamatovat především na skutečnost, že se nedoporučuje psy krmit syrovým vepřovým masem. Ve vepřovém mase se totiž může vyskytovat virus Aujeszkyho choroby, která je pro psy smrtelná. Navíc prasata dostávají často tepelně zpracovaná krmiva s přidávanými vitamíny a konzervanty, která mnohdy obsahují také antibiotika a růstové hormony.
Co se týče kostí, tak ty jsou pro psí stravování přirozené, ale pouze v syrovém stavu. Vařené kosti mají tendenci se štípat a mohlo by dojít k poranění zažívacího traktu.
Nejlepší volbou je kupovat maso, ať už se jedná o drůbeží, hovězí nebo zvěřinu z ověřených chovů a spolehlivých dodavatelů.
Je možné kombinovat BARF stravu s dalším psím krmivem?
Přivykání na změnu stravy u psa nějakou dobu trvá, štěně si na BARF stravu zvykne během dvou týdnů u dospělého jedince toto přivykání může trvat až čtyři týdny. Čím dříve tak s BARF stavováním začnete tím lépe.
Ze stejného důvodu pak není vhodné tento způsob krmení kombinovat s konzervami nebo používat jako doplňkové krmivo granule pro psy, protože pro zažívací systém by bylo příliš náročné si na tento styl stravování přivyknout.