Proč lidé podstupují rhinoplastiku?

Přidat na Seznam.cz

V současné době plastiku nosu podstupují lidé z různých důvodů, od estetických až po zdravotní. Úprava nosu s sebou přináší spoustu benefitů. V následujících řádcích vám prozradíme, jak vlastně rhinoplastika probíhá a na jakou kliniku se v této oblasti obrátit.

Rhinoplastika, běžně známá jako plastika nosu, upravuje jeho tvar tak, aby vám vyhovoval esteticky, případně aby se korigovala vychýlená nosní přepážka. Plastický chirurg pracuje s chrupavkou a měkkými tkáněmi, přičemž samotný zákrok vám změní život.

Proč podstoupit plastiku nosu?

Spousta lidí se rozhoduje pro rhinoplastiku z estetických důvodů, což je naprosto správné, protože vzhled jako takový výrazně ovlivňuje i duševní zdraví a sebevědomí.

Existují však i lidé podstupující rhinoplastiku kvůli fyzickému zdraví. Pokud jste třeba v dětství dostali míčem a máte kvůli tomu vybočenou nosní přepážku, může mít takové zranění vliv na dýchání. Rhinoplastika narovná nos a usnadní proudění vzduchu při dýchání. Občas se z daného důvodu provádí operace nosu i dětem.

Řešení běžných problémů

Rhinoplastika dokáže odstranit celou řadu problémů. Samozřejmě vždy je nezbytná konzultace s odborníkem, který vám operaci buď doporučí, nebo vás od ní odradí. Rhinoplasitka pomáhá:

Zlepšuje estetický vzhled nosu:
Rhinoplastika umožňuje změnu tvaru a velikosti nosu, aby se dosáhlo harmoničtějšího vzhledu obličeje. Může se provádět například ke zmenšení nebo zvětšení nosu, vyrovnání hrbolů, zúžení špičky nosu nebo změnu úhlu mezi nosem a horním rtem.

Koriguje deformity:
Plastika nosu je také často používána k úpravě vrozených nebo získaných deformit nosu, které mohou ovlivňovat funkci dýchání nebo způsobovat nepohodlí. Mezi tyto deformity patří například křivý nos, rozštěp rtu a patra, poranění nosu nebo překážky v nosních průchodech.

Zlepšuje dýchání:
Někteří lidé mají nosní přepážku, která je zakřivená nebo příliš silná, což může ovlivňovat proudění vzduchu a způsobovat obtíže s dýcháním. Rhinoplastika může zlepšit dýchání.

Co se děje při rhinoplastice?

Cesta za rhinoplastikou začíná vstupní prohlídkou s lékařem. Vyhledejte specialistu, který se zabývá danou problematikou. Když přijdete na plánovanou konzultaci, lékař se vás prvně zeptá, jaké jsou vaše cíle. Proč vlastně rhinoplastiku podstupujete? Čeho chcete dosáhnout? Chcete operaci z kosmetických důvodů, nebo důvody souvisejí s fyzickým zdravím?

Odborník prohlédne dutinu nosní, aby zjistil, jestli v ní nejsou nějaké abnormality, a poté s vámi probere všechna rizika operace.

Obraťte se na kliniku, která provádí operaci nosu metodou PGA. Standardní techniky jsou totiž poměrně agresivní ke tkáním, a proto vznikla šetrná alternativa, při které se používají lupové brýle a jemné instrumentárium. Pacient se udržuje v hypotenzi. Vymodelované nosní kůstky se fixují k nosní přepážce stehy, operovaná oblast je pak stabilní, není nutné používat tampony do nosní dírek, ani sádrovou dlahu. Nos se pouze přelepuje náplastmi, které se po 14 dnech sundají. PGA rhinoplastika zasáhne jen minimálně cévní řečiště nosu, a tím pádem nedochází k tak výraznému krvácení jako u jiných postupů.

Jakmile je dokončena plastika nosu, opatrně se sešije původní řez. Dalším krokem je probuzení z celkové anestezie.

Po dokončení operace nosu vás zdravotnický personál přemístí na pokoj, přičemž hospitalizace trvá jeden až dva dny.

Připravte se na to, že několik prvních dnů budete spát vsedě, čímž se zmenší otok. Prvních několik týdnů po operaci se vyvarujte namáhavé činnosti a cvičení. Stejně tak je vhodné koupání namísto sprchování, aby zůstala oblast nosu suchá.

První týden se doporučuje klidový režim, poté můžete zařadit lehkou kancelářskou práci. Vrátit se k normální fyzické zátěži a sportování je možné po třech týdnech.

Rizika spojená s rhinoplastikou

Vzhledem k tomu, že se jedná o chirurgický zákrok, tak hrozí i nějaké komplikace (stejně jako u každé operace). Objevit se tedy mohou zvýšené krvácení, nadměrné jizvení, případně infekce. Všechny komplikace konzultujte s lékařem na klinice, kde vám byl zákrok proveden.

Zdroj informací: Klinika PERFECT CLINIC – https://www.perfectclinic.cz/