Roadtrip v obytném autě: Na co před výjezdem nezapomenout?

Přidat na Seznam.cz

Roadtripy často patří k dovoleným, ze kterých vám zůstanou zážitky na celý život. Jenže aby vše probíhalo hladce, musíte spoustu energie věnovat přípravě. Na co nezapomenout?

Naplánujte trasu

To úplně první, co musíte dát dohromady, je trasa. Právě od ní se totiž odvíjí prakticky všechny další věci, které musíte zařídit. Předpokládáme, že ve většině případů půjde o roadtrip po Evropě. Stále častěji ale turisté absolvují roadtripy v USA nebo i v exotičtějších destinacích, kam se nejprve přesunete letecky a následně si na místě zapůjčíte obytný vůz. Čím náročnější plán vymyslíte, tím důležitější bude i vaše příprava.

Kde budete nocovat?

Kromě trasy musíte zohlednit také časový harmonogram. Od něj se totiž odvíjí místa, na kterých budete nocovat. Nejčastěji pravděpodobně půjde o kempy, které umožňují karavanům kempovat. Stále více zemí totiž zakazuje parkování karavanů – a nocování v nich – mimo k tomu určené kempy.

Zejména během letních měsíců jsou ale mnohé kempy zcela plné. Proto může být nezbytné rezervovat si v nich místo i několik měsíců dopředu.

Někdy ale možná budete chtít přenocovat na hotelu nebo v penzionu, také tato ubytování je nezbytné rezervovat v žádaných destinacích zavčasu.

Kontrola vozu

Na roadtripu budete po několik dní, nebo dokonce týdnů do značné míry závislí na svém obytném autě. Jde-li o váš vlastní vůz – nebo zkrátka o vůz, který máte k dispozici již před výjezdem – měli byste zkontrolovat jeho technický stav. Na škodu není návštěva specializovaného servisu, kde odborník provede základní prohlídku a údržbu. Zkontroluje brzdy, všechny provozní kapaliny, stav podvozku, pneumatiky, světla a vůbec vše, co by mohlo být podstatné. Výrazně tak snížíte riziko poruchy na cestě. Ta by přitom mohla váš plán zcela nabourat.

Kromě technického stavu budete muset zkontrolovat také platnost povinného ručení, dálničních známek apod.

Pojištění osob

Když už jsme u administrativy a pojistek, pojištění do zahraničí byste si měli kromě svého vozu sjednat také pro sebe a pro všechny další cestující včetně dětí. Cestovní pojištění vás vyjde řádově na stokoruny, ušetřit přitom může v některých případech i milionové výdaje. Neměli byste na něj proto v případě cesty do zahraničí v žádném případě zapomenout.

Sbalte si vše potřebné

Na cestu budete potřebovat spoustu oblečení, potravin, kuchyňského vybavení, spacího vybavení, ale i hračky, elektroniku a mnoho dalších praktických či zábavných předmětů. Je důležité najít určitou rovnováhu mezi tím, abyste měli vše potřebné, a zároveň nebylo auto přeplněno. Zejména pokud půjde o váš první roadtrip, budete s tímto bodem trochu bojovat. Zkuste se proto zeptat zkušenějších nebo se inspirujte z trip reportů na internetu.