Šest tipů, jak ulevit při dětském kašli 

Přidat na Seznam.cz

Zimní měsíce jsou svým charakterem ideální pro častější výskyt chřipek, virových onemocnění a různých respiračních neduhů. Vsadit na prevenci a posilovat imunitu může být správná cesta, víte ale co dělat, když se kašel přece jen dostaví? 

Častým doprovodným symptomem chřipek, viróz či respiračních neduhů bývá kašel. Tento obranný reflex má jednoduchý úkol, a to udržet průchodnost dýchacích cest. Bohužel pro lidský organismus se jedná o poměrně namáhavou úlohu, a to zejména když vás trápí suchý neproduktivní kašel, který má dráždivý charakter. A ani po několika dnech nedochází k úlevě, protože suchý kašel se většinou po určité době mění ve vlhký produktivní kašel, při kterém se v dýchacích cestách začíná tvořit obtěžující hlen. 

V boji proti kašli musí být dobře určeno, o jaký jeho druh se jedná. Těchto šest rad může pomoct, jak se suchým a vlhkým produktivním kašlem bojovat. 

1. Kvalita vzduchu v pokoji

Mít doma správně vlhký vzduch, může být věda. Doporučená relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 procent. Problém nastává, pokud je to méně i více. Při větší vlhkosti v domácnosti se takové místo stává ideálním útočištěm pro různé plísně či roztoče. Při nižší hranici se zase usnadňuje víření prachu, alergenů, virů a bakterií a více se vysušují sliznice dýchacích cest. Pokud nevíte, jaký máte doma stav vzduchu, existují různí pomocníci, kteří díky barevným indikátorům hlídají kvalitu vzduchu v obydlí za vás. 

2. Inhalace bylinných par a difuzéry

Úlevu od kašle může přinést inhalace. Ta totiž zvlhčuje sliznici dýchacích cest, a tak usnadňuje a zmírňuje bolest při suchém neproduktivním kašli. K inhalaci se hodí různé solné roztoky či minerální vody. Kromě inhalace mohou být účinné i vonné difuzéry, které je možné plnit různými bylinnými kapkami či esencemi, které blahodárně působí právě na sliznice dýchacích cest. 

3. Priessnitzův zábal proti kašli 

V momentě, kdy přichází suchý dráždivý kašel, který bývá často projevem akutní laryngitidy, můžete dát i Priessnitzův zábal proti kašli. Na postižené místo, což je nejčastěji krk, ale může být i hrudník, dáme několik vrstev. Nejprve těsně přiložíme látku (ručník či šátek) namočenou ve studené vodě, na to navrstvíme suchou a neprodyšnou vrstvu (například potravinovou fólii) a nakonec celé místo zabalíme suchou látkou – ručníkem, šátkem apod. Takový obklad by měl působit ideálně dvě až tři hodiny. V případě aplikace dalšího zábalu by pak měla být alespoň tří hodinová pauza.

4. Zkuste zábaly

V boji proti kašli je možné vyzkoušet i různé zábaly, které můžou usnadnit vykašlávání hlenu. Vyzkoušet můžete například tvarohový nebo z horkých brambor. Příprava bramborového zábalu je jednoduchá – uvařte brambory ve slupce do měkka, rozmačkejte je na menší kousky a zabalte do ručníku nebo do plenky. Přiložte na hrudník a nechejte působit, dokud nejsou brambory vlažné. Pokud jsou brambory ještě hodně horké, chvíli počkejte, nebo na kůži dejte nejprve ručník a poté na něj dejte zábal. V případě tvarohového zábalu zahřejete tvaroh na tělesnou teplotu a přidejte prolisovaný česnek, tuto směs zabalte do pleny. Hrudník potřete sádlem a přiložte na něj zábal a převažte jej ručníkem. Nechte působit alespoň 1 hodinu.

5. Sirupy účinné na suchý a vlhký kašel

Zdroj: sambucuskids.cz

 Na trhu jsou dostupné také zdravotnické prostředky obsahující přírodní extrakty, které jsou vhodné při suchém nebo vlhkém kašli. V případě, že nedokážete rozpoznat, o jaký kašel se jedná, je vhodným řešením například Ivex sirup proti kašli. Obsahuje kombinaci více extraktů: břečťan popínavý, med, tymián obecný a proskurník lékařský, které mají prokazatelný efekt na suchý a vlhký kašel. Jakou funkci mají jednotlivé extrakty? Břečťan popínavý usnadňuje vykašlávání, snižuje frekvenci a intenzitu kašle. Proskurník lékařský vytváří ochranný film na sliznici, čímž zmírňuje reflex kašle doprovázející suchý kašel. Tymián obecný snižuje viskozitu hlenu a uvolňuje stažení průdušek, čímž usnadňuje odkašlávání. Med květový zklidňuje krk a přináší úlevu při suchém kašli. 

Ivex sirup na kašel je zdravotnický prostředek s přírodními extrakty a je vhodný pro děti od jednoho roku. Neobsahuje lepek, laktózu ani alkohol. Je vhodný při suchém a vlhkém kašli, zklidňuje podráždění, chrání sliznici a podporuje odstranění hlenu. Ivex sirup na kašel 100 ml za 169 Kč. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání.

Nezapomínejte svým dětem podporovat imunitu 

Zdroj: sambucuskids.cz

 Odborníci na výživu doporučují ke každému z pěti denních jídel přidat i kus ovoce a zeleniny, které obsahují bohatou škálu vitamínů a minerálních látek. Jelikož má ale většina dětí mlsný jazýček, není jednoduché zabezpečit příjem všech látek potřebných pro organismus jen stravou. Je proto vhodné zařadit do jídelníčku i doplňky stravy. Například Sambucus Immuno Kids sirup je doplněk stravy, který obsahuje extrakt z plodů bezu černého aarónie černoplodé – černé jeřabiny. Jak bez černý, tak arónie jsou doslova vitaminové bomby. Extrakt z plodů bezu černého je zde ve vysoké koncentraci, na 100 g výtažku je používáno 4,4 kg plodů. Díky obsahu černého bezu sirup podporuje imunitní systém a dýchací cesty. 

Sambucus Immuno kids sirup 120 ml za 169 Kč je určený pro děti od 3 let.

Více informací a inspirace, jak podporovat dětskou imunitu hledejte na https://sambucuskids.cz/