Šicí, vyšívací, nebo overlock? Jaký šicí stroj pro vás bude nejlepší?

Přidat na Seznam.cz

Šití oděvů je staré jako lidstvo samo. I naši předci v prehistorických dobách na sobě nosili jakousi formu oděvu. Samotné šicí stroje spatřily světlo světa v osmnáctém století.

První šicí stroj s jednou nití pochází z pera rakouského vynálezce Josefa Maderspergera. Následován byl francouzským krejčím Barthélémy Thimmonierem, který dokonce stojí za vznikem první manufaktury s osmdesáti šicími stroji. Ty však skončily nevalně. Z obav o svou práci je zničili samotní řemeslníci. Tyto stroje přitom zvládaly jeden steh, a to řetízkový. Postupně byly šicí šicí stroje obohacované o různé vychytávky, jako jsou patky, pedály, rotační člunky, podavače látky, natahovače nití atd. Hitem se pak v roce 1889 stal šicí stroj s elektrickým pohonem. Ten byl v podstatě předchůdcem současných moderních strojů.

Co dokáže moderní šicí stroj?

Moderní šicí stroje jsou opravdu šikovné mašinky disponující celou řadou funkcí a programů. Na šicím stroji si snadno ušijete nejenom oblečení všeho druhu, nýbrž také bytové textilie, jako jsou záclony, závěsy, přehozy, ubrusy, polštáře a ložní povlečení. S některými modely se můžete pustit i do výroby kabelek a obuvi. Moderní šicí stroje zvládají několik druhů stehů, umožňují regulaci jejich délky i šířky. Některé dokonce umožňují vytváření stehů vlastních. Ty opravdu chytré vám optimální parametry stehu přímo doporučí. Moderní šicí stroj si dále sám navlékne jehlu a bez problémů obšije knoflíkovou dírku. Začátečníci zcela jistě ocení funkci slow motion, která jim umožňuje mít nad šitím maximální kontrolu.

Na kolik šicí stroj vyjde?

Šicí stroj se základními funkcemi naštěstí nepředstavuje nijak závratnou investici. Za ten nejjednodušší (Brother X14S) vybavený čtrnácti programy, volným ramenem (pro šití rukávů a lemů kalhot), knoflíkovou dírkou a LED osvětlením zaplatíte něco málo přes tři tisíce korun. A stane-li se z vás šikovná švadlenka, můžete investovat do vyššího modelu. Třeba šicího stroje Brother Innov-Is A60SE- Special edition zvládajícího 60 druhů stehů včetně ozdobných a overlockových. A co vy víte, třeba budete tak dobrá, že skončíte u šicího stroje Brother Luminaire XP1 s funkcí projektoru a kamery za necelých 300 tisíc korun.

Ráda vyšíváte?

Pokud ušité oděvy či textilie budete chtít oživit výšivkami či monogramy, doporučujeme investici do stroje vyšívacího. Nezapomeňte si k němu ale pořídit také vyšívací software a potřebné vyšívací formáty. Ani vyšívací stroje ale nejsou extrémně drahou záležitostí. Cena vyšívacích strojů se 145 vzory v paměti začíná na necelých patnácti tisících korunách (Brother Innov-ís M240ED). Při častém vyšívání zvažte investici do stroje kombinovaného zvládajícího šití i vyšívání. Za ten si ovšem něco připlatíte.

Jak na úpravu oděvů?

Šicí stroj ale často využíváme nejenom k šití oděvů, ale také k jejich úpravě. Znáte to. Tu a tam je třeba něco zkrátit a zúžit. A proč s tím hned letět za švadlenou, když si to můžete upravit sama. Ať již s pomocí overlocku či coverlocku. I začínající švadlenky se ale v těchto pojmech trošku ztrácí. A neví, k čemu potřebují overlock, když ten jejich stroj zvládá overlockový steh. Možná ano, ale ne na všech materiálech. Právě v nich je zakopaný pes.

Overlock versus coverlock

Šicí stroj s overlockovým strojem začistí okraje v podstatě všech tkaných a méně pružných pletenin. Ty pružnější a strečové se ale už neobjedou bez overlocku, či coverlocku. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pamatujte, že k základnímu sešívání, obnitkování, stříhání a začišťování se používají overlocky. Zkracování délky rukávů, tepláků a triček však vyžaduje spíše coverlock. Ideální by samozřejmě byl model 3 v 1. Ten ale bohužel na trhu nenajdete (šicí a vyšívací stroj ano). Jednotlivé stroje jsou tak technologicky odlišné, že zakomponovat je do jednoho zatím není možné. Ani overlocky naštěstí nejsou nijak drahou záležitostí. Ten nejlevnější vás vyjde na necelých 8 tisíc korun.