Jak pro dítě vybrat vhodné vitamíny na zimu

Přidat na Seznam.cz

Ze všech stran se na nás valí různá doporučení na doplňky stravy, multivitaminy, super potraviny a další cesty, které podpoří imunitu našich dětí. Jak se v tom vyznat a jak vybrat ten správný produkt? Stačí se zamyslet nad svým dítětem, jeho životním stylem, stravou, případně nad tím, jestli už nějaké produkty neužívá. Málokdo se totiž zabývá vzájemnou interakcí různých vitamínů, limity vstřebatelnosti a vzájemným kanibalismem. O co jde?

Limity vstřebatelnosti značí, že každé tělo dokáže vstřebat pouze určité množství vitamínů. Pokud jej díky stravě a různým preparátům dostává nadbytek, v lepším případě je tělo vyloučí močí, v horším případě hrozí tzv. hypervitaminóza neboli otrava vitamíny. Ta hrozí hlavně u vitamínů rozpustných v tucích, tedy A, D, E, K. Interakce různých vitamínů znamená, že se navzájem ovlivňují. Například Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa, tudíž je vhodné doplňovat oba zároveň. Funguje to ale i obráceně, třeba že vápník negativně ovlivňuje železo. Tudíž, pokud je dítě milovníkem mléčných výrobků a nesmí denně chybět na jeho talíři, měli bychom hlídat hladinu železa a případně jej doplňovat, pokud má tělo nedostatek ze stravy. U vzájemného kanibalismu pak jde o to, že pokud užíváme zároveň dva vitamíny, které vyžadují stejné transportní mechanizmy na jejich zpracování, tak soutěží o jejich vstřebatelnost ve střevě. Typickým příkladem je pak hořčík a vápník, tělo si nikdy nevezme plnou dávku obojího, pokud je užíváte současně. Tudíž si dejte velký pozor na rutinní příjem různých multivitaminových doplňků, které jsou u dětí velmi oblíbené. Nedává to totiž smysl a ve výsledku to může dítěti i uškodit. Multivitaminy mají doplnit denní příjem našich ratolestí a zabezpečit, že jim žádný důležitý vitamin nebo minerál nebude chybět, a ne je zaplavit nadměrným množstvím.

Jak tedy zvolit tu správnou cestu? Stačí se pořádně zamyslet. Zásadní otázka je, jak se dítě stravuje. Zda máte jeho stravu stále pod kontrolou, denně mu vaříte a snažíte se o vyvážený jídelníček, nebo už chodí do školky, kde dostane oběd a vy ani nevíte, jestli si ten kousek zeleniny dal? Dále je třeba vzít v potaz také roční období a režim celého dne. Obecně na podzim ubývá čerstvé lokální zeleniny a ovoce, je tedy vhodné doplňovat vitamín C. Dále pak ubývá slunečního svitu, na podzim vládnou spíše pochmurné dny bez slunce a zároveň se o několik hodin denně zkracuje den na úkor noci. V tom případě je vhodné doplnit sluneční vitamín – tedy vitamín D. Když se k tomu všemu přidá dětský kolektiv ve škole či školce, v rámci kterého to bývá na podzim a v zimě s imunitou často náročné, je potřeba zapracovat na budování imunity. A proto se doporučuje vybírat cíleně vitamíny potřebné pro normální funkci imunitní systému. Což je například nový Supradyn Immune Kids, který obsahuje právě tuhle dobře známou trojku: vitamíny C, D a zinek. Pokud má dítě nějaké další specifické problémy, které mohou způsobit nedostatek určitého vitaminu nebo minerálu, je vhodné to brát v potaz a konzultovat s lékařem. Pamatujte také na to, že vitamínové doplňky nenahradí vyváženou stravu a že s úsměvem jde všechno lépe.

Supradyn Immune KIDS

Doplněk stravy

Určeno pro děti od 4 let

Dávkování:

  • 2 ks pro děti 4-8 let
  • 3 ks pro děti 9-13 let
  • 4 ks pro děti 14-18 let a dospělé

Balení obsahuje 100 bonbonů

www.supradyn.cz

Více informací o produktech a inspiraci, jak pečovat o imunitu a podporovat svou energii naleznete na www.supradyn.cz