Vliv těhotenství na oběhovou soustavu ženy
Těhotenství je obdobím, při kterém ženské tělo prochází ohromným množstvím změn. Ty se týkají i oběhové soustavy, resp. kardiovaskulárního systému, chcete-li. Co se po čas těhotenství mění? Na to jsme se podívali podrobněji.
Roste objem krve v těle
Jednou z vůbec největších a nejdůležitějších změn je nárůst objemu krve v těle ženy. Aby tělo dokázalo dopravit dostatek živ a kyslíku do těla plodu, množství krve v těle matky po čas těhotenství postupně vzroste až o 40 % oproti původnímu stavu. Krve je tedy nakonec v těhotenství více asi o 1,5 litru. Vedle krevní plasmy roste i množství červených a bílých krvinek.
Zatímco mimo těhotenství protéká za minutu dělohou méně než 50 ml krve za minutu, během těhotenství může jít až takřka o litr krve během jediné minuty.
Srdce musí pracovat rychleji
Aby srdce zvládalo narůstající objem krve po těle, ve kterém roste nový život, rozvádět, musí více pracovat. A tak se zpravidla postupně zvyšuje počet úderů za minutu, které srdce vykoná. A protože srdce je sval, může se stát, že se kvůli většímu srdečnímu výdaji i srdce samotné o něco zvětší.
Nohy mohou trpět
V těhotenství ženy musejí omezit fyzickou aktivitu. Většina sportů se postupně stává nevhodnou, a tak nakonec zůstanou jen procházky a plavání. Ne každá žena se jim ale věnuje. K tomu se přidají nekonečné chutě na všechno možné. A najednou vedle těhotenství samotného může žena přibírat na váze i kvůli ukládání tukových zásob.
V kombinaci s hormonálními změnami mohou tuto změnu „odnést“ nohy. Ty mají tendenci zejména v posledních měsících těhotenství otékat. V některých případech se mohou objevit i křečové žíly. Kromě úpravy stravy a častějších procházek mohou pomoci i kompresní punčochy, které napomohou lepšímu krevnímu oběhu v nohách, a tedy i odvodu přebytečné tekutiny pryč z dolních končetin.
Jsou zde i další rizika
Další situace, které mohou nastat, už jsou vyloženě nežádoucí. Zdraví maminky i plodu by ale měl sledovat ošetřující lékař a vše případně odhalit už v zárodku.
Mluvíme například o vysokém krevním tlaku či zvýšeném riziku krevních sraženin. Rizikem je i chudokrevnost způsobená nedostatkem železa. V takovém případě lékař železo předepíše podobně jako některé další minerály a vitaminy, pokud nejsou jejich hodnoty v krvi dostatečné.
Chce to hlavně klid, zdravou stravu a pohyb
V těhotenství si musí nastávající maminka naordinovat především psychickou pohodu a dodržovat zdravý vyvážený jídelníček. K tomu přidat dostatečné množství procházek nebo například plavání a těhotenskou jógu. V takovém případě pro své tělo i plod uděláte maximum možného.