Zahradní posezení potřebuje střechu

Přidat na Seznam.cz

Každý, kdo má v plánu vybudovat si na zahradě venkovní posezení, by měl přemýšlet nejen o podlaze, případně nábytku, ale také o střeše. Ta se sice může někomu zdát jako podřadná, nicméně opak je pravdou. Dobré zastřešení je pro příjemné trávení chvil venku zcela zásadní.

Co vybrat?

Střecha může mít celou řadu podob, třeba i nepromokavé plachty. Ty však nejsou příliš efektivní. To už je lepší sáhnout po slunečníku, případně party stanu. Slunečníky sice nezastaví déšť, na druhou stranu vypadají docela atraktivně. Party stany už dokáží ochránit před vodním živlem i slunečními paprsky, ovšem na zahradách se stejně moc nepoužívají. Neoplývají totiž kdovíjak vysokou stabilitou.

Proto je nejlepším řešením pořídit si zastřešení, které je v prostředí zahrady doma. To mohou být třeba zahradní altány či moderní pergoly. Každá z těchto konstrukcí má svá pro i proti.

Produkty na míru

Altány jsou obvykle robustní a často neposkytují pouze střechu nad hlavou, ale také pevnou půdu po nohama ve formě podlahy. Ta však není samozřejmostí úplně u každého typu. Mnohé modely se prodávají bez podloží.

Pergoly jsou obecně menší a dají se použít třeba i v kombinaci s domem. Díky tomu mohou fungovat i jako zastřešení pro terasu.

Ať už si člověk vybere altán či pergolu, měl by se více zamyslet nad tím, jestli se bude jednat o pásově vyráběný prefabrikát nebo výrobek na míru. Pásová výroba je z logiky věci levnější, nicméně zde existuje riziko, že konečný produkt nebude zákazníkovi vyhovovat ve všech směrech.

Když si však člověk nechá vyrobit altán nebo pergolu na míru, neriskuje prakticky vůbec nic, jelikož o každém detailu může rozhodnout. Samozřejmě, že tato možnost bývá cenově náročnější.

I prefabrikované modely je možné trochu vylepšit k obrazu svému, kupříkladu pomocí plotových zástěn. Ty fungují nejen jako krytí před větrem, ale zajišťují i soukromí. Levné, a přitom efektivní.