Znáte silné i slabé stránky různých typů závitníků?
Každý zkušený obráběč má už závitníky v oku. Přesně ví, jaký typ je na konkrétní práci vhodný a jaký nikoliv. Čerstvě vyučení obráběči však mívají s tímto rozeznáváním potíže. Jaké základní druhy závitníků musíte znát a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Žádný univerzální typ neexistuje
Rovnou vás musíme zklamat – bohužel neexistuje žádný univerzální „zázračný“ nástroj, který by si poradil se všemi druhy materiálů i závitů. Z toho důvodu musíte rozlišovat jednotlivé typy a vždy zvolit ten nejlepší. Co třeba takové maticové závitníky? Ty použijete v situaci, kdy se chystáte řezat do měkčích či tenkostěnných materiálů. Kouzlo tkví v jejich náběhové části, které se rozšiřuje jen velmi pozvolna. Díky tomu dochází k pomalejšímu a postupnému namáhání citlivého materiálu. Žádné prudké rázy (pokud samozřejmě sami nenajedete neadekvátně rychle do materiálu).
Musíte-li řezat do tvrdého materiálu (například nerezová ocel), použijete spíše strojní závitníky. Ty si díky svému provedení poradí s vysokým odporem. Jsou však vhodné jen pro řezání méně pevných závitů. Potřebujete vytvořit vážně pevný a přesný závit? Pak sáhněte po tvářecím závitníku. Ten nevytváří uvnitř otvoru žádnou třísku. Jak asi tušíte, právě tříska je zodpovědná za vyšší lámavost nástrojů a menší přesnost šroubovice. A vytahovat zlomený závitník není žádná sranda.
Závitníky se dají kupovat výhodně
Určitě se nespoléhejte na první dodavatele, kteří vám vyskočí na internetu. Vy se snažíte najít co nejnižší ceny a nejrychlejší služby. V těchto ohledech jsou dobrou volbou třeba odborníci z e-shopu Nastroje.cz. Ti díky svému silnému postavení na trhu nabízí všechny normované závitníky za nejnižší ceny. Objednané zboží navíc expedují do druhého pracovního dne. Nemusíte tedy zdržovat svou výrobu.