8 nejlepších a nejhorších alkoholických nápojů při hubnutí. Víte, který drink má nejméně kalorií?

Přidat na Seznam.cz

Alkohol může způsobit nejen zvýšení hmotnosti vody, ale je také plný kalorií, takže se může zvýšit i vaše skutečná hmotnost. Dalším problémem je, že jakmile lidé začnou pít alkohol, mají tendenci ztrácet přehled o svých zdravotních a váhových cílech, informoval server EveryDayHealth. Možná se vaše plány dát si jen jednu skleničku změní na dvě, tři nebo čtyři skleničky, nebo zjistíte, že po alkoholu sáhnete po nezdravých potravinách. Jak se tedy můžete bránit, pokud vás trápí vaše váha, ale nechcete úplně abstinovat? Přinášíme vám seznam nejméně a nejvíce kalorických druhů alkoholu.

5 nejvhodnějších alkoholů, pokud se snažíte zhubnout

Červené víno (cca 105 kalorií na 1,5 dl)

Sklenička červeného vína k večeři je již dlouho považována za „zdravý“ krok, protože údajně prospívá srdci. Přestože nikdy nebyla provedena dlouhodobá studie, která by některá z těchto tvrzení prokázala, suché červené víno (například Cabernet Sauvignon) je jedním z méně kalorických nápojů pro dospělé, po kterém můžete sáhnout.

Světlé pivo (cca 96 až 100 kalorií na 3,5 dl)

Pokud máte chuť na pivo, dejte si lehké, protože je to další nízkokalorická varianta. Můžete ušetřit asi 40 až 55 kalorií v porovnání s běžným pivem.

Vermut (cca 105 kalorií na 1 dl)

I když ho obvykle najdete přimíchaný do martini nebo Manhattanu, můžete ušetřit kalorie, když ho budete popíjet čistý. Rozumný počet kalorií není jediným důvodem, proč po něm sáhnout. Některé výzkumy, publikované na stránce PubMed, zjistily, že suchý vermut obsahuje výrazně více polyfenolů než bílé víno. Polyfenoly jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny v rostlinách, které pomáhají regulovat metabolismus, hmotnost a chronická onemocnění.

Panák s ledem (cca 100 kalorií na 0,5 dl)

Ať už máte rádi vodku nebo tequilu, gin nebo whisky, v kaloriích nebo sacharidech není žádný skutečný rozdíl. Při popíjení alkoholu je nejlepší dát si ho čistý nebo s perlivou vodou či sodovkou. To proto, že například whisky se může rychle změnit ze 100kalorického nápoje na 300 a více, když přidáte sladké a vysoce kalorické míchané nápoje.

Šampaňské (cca 85 kalorií na 1 dl)

Můžete ušetřit asi 35 kalorií, když si místo sladkého bílého vína vyberete šumivé víno. I když to nezní jako mnoho, je možné, že se díky bublinkám budete cítit sytější a odmítnete druhý nápoj. Jiná studie, publikovaná na webu PubMed, zjistila, že ženy uvádějí, že se po vypití perlivé vody cítí více syté ve srovnání s neperlivou.

Čemu se naopak vyhnout?

Sladké koktejly (cca 500 kalorií na 2 dl)

Elegantní míchané nápoje mohou znít dobře, ale často obsahují spoustu kalorií. Například drink Long Island obsahuje v jedné sklenici o objemu cca 2 dl přibližně 500 kalorií. To je více kalorií, než kolik jich najdete v dvojitém cheeseburgeru z McDonald’s.

Ledové „plážové“ koktejly (cca 280 kalorií na 1,5 dl)

Do této skupiny patří např. pití jahodového daiquiri nebo piña colady. Ale pozor, pokud je vaším cílem zeštíhlení pasu, raději si je nedávejte. Tyto drinky totiž mají přibližně 280 kalorií na 1,5 dl.

Řemeslné pivo neboli „craft beer“ (cca 170 kalorií na 3,5 dl)

Dvanáctistupňové řemeslné pivo má přibližně 170 kalorií (nebo více). Důvodem tohoto rozdílu ve srovnání s komerčními pivy je to, že často obsahují další přísady a sacharidy, které umocňují jejich chuť. Kromě toho mají tato piva obvykle vyšší obsah alkoholu než běžně rozšířená piva kupovaná v obchodech a více alkoholu znamená více kalorií.

Existují nějaké alternativy?

Vždycky je možné si dát koktejl. Dát si ho bez alkoholu je ale nejlepší způsob, jak kalorie omezit. I tak si ale budete muset dávat pozor na to, co se do koktejlů dává, a vybrat si nízkokalorickou, nebo ještě lépe nekalorickou vodu či perlivý nápoj s limetkou. Pokud se rozhodnete v daný večer pít alkohol, je dobré střídat alkoholický a nealkoholický nápoj, abyste udrželi příjem kalorií na uzdě. Rozložíte tak kalorie z alkoholu a udržíte se hydratovaní.

Zdroj: everydayhealth.com