Botox dokáže vypnout pokožku a zabránit stárnutí. Jak dlouho ale vydrží? Může se to lišit s věkem

Přidat na Seznam.cz

Od svého debutu jako injekční kosmetický přípravek před více než 20 lety se botox stal pravděpodobně nejznámějším prostředkem proti stárnutí. Nejen, že dokáže pozvednout obočí, zmírnit bolest čelistí a vyhladit krk, ale dokáže zastavit tvorbu vrásek v obličeji. Opravdu je ale tak všemocný?

Jak botox funguje?

Botox je neuromodulátor, který zmírňuje výskyt mírných vrásek a jemných linek tím, že dočasně blokuje nervové signály a zmírňuje a nebo zabraňuje pohybu svalů. Používá se k léčbě jemných linek a vrásek v obličeji, zejména v oblastech, které jsou vystaveny výrazu a opakovaným pohybům. K těmto okolím patří okolí očí, čela, obočí a úst. Používá se ale také v případě nadměrného pocení nebo dokonce migrén, uvádí magazín Byrdie.

Co ovlivňuje dobu trvání botoxu?

Délku působení botoxu může ovlivnit mnoho faktorů, včetně dávkování, ošetřované oblasti, pohlaví, velikosti svalů, životního stylu a věku. To, co fungovalo ve vašich 30 letech, nemusí fungovat stejně ve 40 nebo 50 letech.

Výsledky botoxu se obvykle plně projeví až za 14 dní, ale můžete je vidět již tři dny po ošetření. Jakmile začne botox v ošetřovaných oblastech plněji působit, uvidíte, že se linky zjemňují a vrásky se zmenšují. V závislosti na závažnosti vašich vrásek a ploše, kterou chcete ošetřit, může být k dosažení požadovaných výsledků potřeba více než jedno sezení.

Jak procedura funguje?

I když většina lidí snáší nepříjemné pocity při injekci dobře, lékař může použít lokální anestezii. Během zákroku vám lékař tenkou jehlou vstříkne do kůže nebo svalů malé množství botulotoxinu. Počet potřebných injekcí závisí na mnoha faktorech, včetně rozsahu ošetřované oblasti. Po zákroku se můžete vrátit k běžným činnostem. Jen si dejte pozor na to, abyste si ošetřované oblasti netřeli ani nemasírovali.

Jak docílit delší životnosti botoxu

Pokud se chystáte na aplikaci botoxu, večer před procedurou se vyvarujte alkoholu. Po dobu 24 hodin se vyhněte veškerému cvičení a nelehejte si alespoň čtyři až šest hodin po podání botoxu, protože to může způsobit migraci toxinu do jiných oblastí a rozptýlení účinnosti a efektivity.

Botox je bezpečné podstupovat každé tři měsíce. Kromě toho, že pomáhá botox s jemnými liniemi a vráskami, existují i další dermatologická použití, které slibují podobné účinky. Napříkald laserový resurfacing, vypíná pokožku a prospívá pleti.

Zdroj: Byrdie, studie NationalLibraryOfMedicine