Botox: věčně překvapený, naštvaný i robotický výraz nebo zatuhlé čelo. Tak to může dopadnout po aplikaci

Přidat na Seznam.cz

Botox je stále více populárním a využívá se na různé úpravy různých částí těla. Je ale permanentní? Má tento zákrok nějaká rizika? A je nakonec poznat, že člověk tuto „úpravu“ podstoupil? Podívejte se, co byste měli vědět předtím, než zákrok podstoupíte.

Botox a vedlejší účinky

Přestože je botulotoxin život ohrožující, malé dávky – jako ty, které se používají při aplikaci botoxu – jsou považovány za bezpečné, píše web Healthline. Ovšem i přesto existují vedlejší účinky, jako povrchové zarudnutí kůže, otok, pokleslé oční víčko nebo obočí, bolest v místě vpichu nebo jiné zbarvení kůže. Botox pak není vhodný pro ty, kteří mají špatný celkový zdravotní stav, velmi silnou kůži nebo svalovou slabost v navrhovaném místě vpichu.

Od botoxu nečekejte zázraky

Ačkoliv vám tento zákrok může ubrat pár let, může být na první pohled jasné, že jste ho podstoupili. Jedním z ukazatelů je například „zvláštní obočí“, tedy věčně překvapený nebo naštvaný výraz. Podle webu Cosmetic Surgery Institute se takové obočí objeví po neprofesionálním zákroku.

Zejména botox v čele a jeho nesprávné množství, způsobuje, že je čelo nemotorně ztuhlé a dává vám robotický výraz, díky čemuž je zcela evidentní, že jste zákrok podstoupili. Setkat se také můžete s „králičím nosem“. Po stranách nosu jemné rýhy způsobené stárnutím, ale je málo známou skutečností, že botox vstřikovaný poblíž občas způsobuje, že jsou zřetelnější.

Jak dlouho botox vydrží a jak funguje?

Botulotoxinové injekce, tedy botox, uvolňují svaly ve vašem obličeji, aby vyhladily i ty nejjemnější vrásky. Takto „vyhlazený“ obličej máte téměř okamžitě, ovšem jak píše web NHS, nevydrží vám navždy. Obvykle to trvá asi 3 nebo 4 měsíce, než se botox „vytratí“, ovšem tento zákrok můžete podstupovat opakovaně.

Kromě kosmetických úprav ale botox řeší i jiné problémy. Můžete si ho nechat aplikovat například do horní části obličeje, mezi oči a kolem nich, na čelo, na strany nosu, bradu nebo na krk. Botox může také snížit sekreci kožního mazu a tak pomoci řešit akné. Botox se ale aplikuje i do prsou, nebo podpaží pro odstranění nadměrného pocení, píše web My Med.

zdroj: Healthline, Center for Facial & Eyelid Plastic Surgery, Cosmetic Surgery Institute, NHS, My Med