Chcete mít zdravá (nejen) střeva? Připijte si kefírem!

Přidat na Seznam.cz

Kefír, základní potravina v mnoha kulturách po celém světě, se stal neuvěřitelně populárním v komunitě přírodního zdraví. Díky vysokému obsahu živin a probiotik je velmi prospěšný pro trávení a zdraví střev. Mnoho lidí ho dokonce považuje za výživnější než jogurt, píše portál Healthline.

V dnešním článku vám odhalíme všechny přínosy kefíru, které jsou podloženy výzkumem.

Kefír je fantastickým zdrojem mnoha živin

Kefír pochází z některých oblastí východní Evropy a jihozápadní Asie. Jeho název pochází z tureckého slova „keyif“, které označuje dobrý pocit po jídle. Jedná se o fermentovaný nápoj, který se tradičně vyrábí z kravského nebo kozího mléka.

Vyrábí se přidáním kefírových zrn do mléka. Nejedná se o obilná zrna, ale o zrnité kolonie kvasinek a bakterií mléčného kvašení, které svým vzhledem připomínají květák.

Během přibližně 24 hodin se mikroorganismy v kefírových zrnech pomnoží a zkvasí cukry v mléce, čímž se mléko změní na kefír. Poté se zrna z tekutiny vyjmou a mohou se znovu použít. Jinými slovy, kefír je nápoj, ale kefírová zrna jsou startovací kultura, která se používá k výrobě nápoje. Bakterie mléčného kvašení v zrnech přeměňují mléčnou laktózu na kyselinu mléčnou. Díky tomu má kefír kyselou chuť jako jogurt, má však řidší konzistenci.

Porce nízkotučného kefíru o objemu 1 šálku obsahuje:

Bílkoviny: 9 gramů
Vápník: 24 % denní hodnoty
fosfor: 20 % denní dávky
vitamín B12: 29 %
Riboflavin (B2): 25 %
Hořčík: 2,5 % z denní dávky
Vitamin D: 12 %

Kefír je silnější probiotikum než jogurt

Některé mikroorganismy mohou mít po požití příznivé účinky na zdraví. Tyto mikroorganismy, známé jako probiotika, mohou ovlivňovat zdraví mnoha způsoby, napomáhat trávení, regulaci hmotnosti a duševnímu zdraví.

Jogurt je nejznámější probiotickou potravinou v západní stravě, ale kefír je ve skutečnosti mnohem účinnějším zdrojem. Kefírová zrna obsahují až 61 kmenů bakterií a kvasinek, což z nich činí velmi bohatý a rozmanitý probiotický zdroj, i když se tato rozmanitost může lišit.

Kefír má silné antibakteriální účinky

Předpokládá se, že některá probiotika obsažená v kefíru chrání před infekcemi. Patří mezi ně i probiotikum Lactobacillus kefiri, které je v kefíru jedinečné.

Studie prokázaly, že toto probiotikum dokáže potlačit růst různých škodlivých bakterií, včetně salmonel, Helicobacter pylori a E. coli. Kefiran, druh sacharidů obsažených v kefíru, má také antibakteriální vlastnosti.

Kefír může zlepšit zdraví kostí a snížit riziko osteoporózy

Osteoporóza je charakterizována zhoršováním stavu kostní tkáně a v západních zemích představuje velký problém. Vyskytuje se zejména u starších žen a dramaticky zvyšuje riziko zlomenin.

Zajištění dostatečného příjmu vápníku je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit zdraví kostí a zpomalit postup osteoporózy.

Plnotučný kefír je nejen skvělým zdrojem vápníku, ale také vitaminu K2 – který hraje hlavní roli v metabolismu vápníku. Bylo prokázáno, že doplňování K2 snižuje riziko zlomenin až o 81 %.

Kefír může chránit před rakovinou

Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí na světě. Vzniká, když se abnormální buňky v těle nekontrolovaně rozrůstají, například v nádoru. Předpokládá se, že probiotika obsažená ve fermentovaných mléčných výrobcích snižují růst nádorů tím, že stimulují váš imunitní systém. Je tedy možné, že kefír může bojovat proti rakovině.

Jedna studie zjistila, že extrakt z kefíru snížil počet buněk rakoviny lidského prsu o 56 %, zatímco u jogurtového extraktu to bylo pouze 14 %. Mějte však na paměti, že před vyvozením pevných závěrů je třeba provést studie na lidech.

Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov