Gardénie – polynéské ženy je používají jako náhrdelníky a náušnice!

Přidat na Seznam.cz

Květy gardénie jsou oblíbené u mnoha lidí. Vůně, jemnost a vlastnosti této rostliny ji činí výjimečnou. Zde se dozvíte vše o různých květech gardénie!

Gardénie ve všech svých odrůdách představují krásu, eleganci, harmonii a pozitivní energii. Tyto exotické rostliny jsou ozdobou dvorů a zahrad a přinášejí úžasné výhody.

Vlastnosti květů gardénie vynikají také ve farmaceutickém průmyslu. Díky své nádherné vůni se tento druh používá v kosmetickém průmyslu jako základ parfémů, krémů, pleťových vod a dalších kosmetických přípravků.

Existuje široká klasifikace gardénií, jejichž název je poctou skotskému botanikovi Alexandru Gardenovi.

Gardénie: Rostlina s osamělými květy

Gardénie jsou rostliny, které rostou nejraději venku, ačkoli nemají rády přímé sluneční světlo. Pocházejí z tropické Asie a jižní Afriky a patří do čeledi Rubiaceae.

Jsou také známé jako „květiny Číny“. V této zemi, kde jsou tyto keře endemické, jsou totiž považovány za symbol jemnosti a ženskosti.

Přírodovědci popsali více než 200 druhů gardénií, ale v současnosti je uznáváno pouze 134 druhů. Vzhledově se čínské květiny velmi podobají růžím a jasmínu. Skládá se z 5 kališních lístků a koruny okvětních lístků.

Barva jeho listů je světle a tmavě zelená a někdy je kulatá nebo kombinace kulaté a eliptické. V kultuře gardénie zřídkakdy přesahují výšku jednoho metru, ale na polích mohou dosahovat výšky 2 až 8 metrů.

Pokud je máte uvnitř domu, dbejte na to, abyste je nechali na jednom místě, protože jim snadno vadí změny. Také byste se měli snažit udržovat je v teplém prostředí, protože gardénie nemají rády extrémně nízké teploty.

Jsou to solitérní rostliny, které daly vzniknout mnoha různým výkladům v závislosti na tónu květů. Například bílé květy jsou spojovány s duchovním spojením a čistotou. Zatímco červené odkazují na tajnou lásku mezi dvěma lidmi.

Druhy gardénií a jejich vlastnosti

Každý typ gardénie má určité vlastnosti, které ji činí jedinečnou. Kromě fyzických rozdílů odpovídajících listům, okvětním lístkům, výšce a vůni se tyto rostliny vyznačují užitkovými vlastnostmi, které odhalíme níže.

Jasmínové gardénie

Jedná se o nejpěstovanější odrůdy gardénií. Byly tak pojmenovány pro svou podobnost s vůní jasmínu.

Často jsou známé jako „indický jasmín“, „kapský jasmín“ a „gardénie augustská“. Kvetou od června do září a jejich exempláře mají v průměru asi 5 cm.

V Číně se tato odrůda používá jako přírodní žluté barvivo. Je také součástí tradiční medicíny pro své biologické vlastnosti, jak vysvětluje Journal of Food and Drug Analysis. Podle článku poskytuje rostlina následující výhody:

  • Potlačuje záněty
  • Rostlina gardénie zlepšuje kvalitu spánku
  • Má antioxidační vlastnosti
  • Způsobuje hypoglykemický účinek
  • Rostlina podporuje antidepresivní činnost

Brighamii gardénie

Tento malý stromek se označuje jako „havajská gardénie“. Dorůstá výšky až 5 metrů, má oválné listy a bílé květy o průměru 2 až 3 cm.

Okvětní lístky jsou trubkovité a mají až 6 bílých nebo růžových laloků. Ačkoli pocházejí z ostrovů v Tichém oceánu, dnes se tyto gardénie vyskytují pouze na ostrovech Maui, Havaj, Lanai, Molokai a Oahu.

Tahitensis

Jedná se o „květinu Tahiti“, která se vyskytuje na ostrovech v jižním Pacifiku a na Vanuatu. Jedná se o gardénie s bílými nebo žlutými okvětními lístky, které se tyčí do výšky až 4 metrů a mají lesklé zelené listy.

Kvetou od května do září a zvláštností tohoto zařazení je, že polynéské ženy je často používají jako náhrdelníky nebo náušnice.

Výhody těchto rostlin vynikají především z estetického hlediska. Získává se z nich vlasový olej Monoï a další přípravky pro péči o pokožku. Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad (INCI Beauty) uvádí, že Gardenia tahitensis je přítomna v 0,49 % kosmetických přípravků, včetně opalovacích krémů a mlék na opalování.

Zdroje: steptohealth, studie