Jak rychle fungují doplňky stravy? Víme, za jak dlouho můžete pociťovat rozdíl

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste začali užívat probiotika nebo denní multivitamín, tak dlouho budete muset čekat, než se projeví změny ve vaší celkové pohodě. Za jak dlouho ale začnete pociťovat změny k lepšímu? Máme odpověď!

U každého se to trochu liší, ale obecně platí, že vitaminy se vstřebají během několika hodin. U lidí, kteří mají výrazný nedostatek určitého vitaminu nebo živiny, může trvat déle, než se z nedostatku zotaví a obnoví své živiny zpět na optimální úroveň. Doba, za kterou se doplněk stravy vstřebá, však může záviset na typu doplňku stravy, který užíváte (například tablety, tekutina nebo žvýkačka).

Je dost možné, že začnete rozdíl pociťovat okamžitě, ale nemusí tomu tak být. Také se může stát, že rozdíl nepocítíte vůbec, protože třeba už teď netrpíte nedostatkem tohoto vitamínu, nebo na vás nepůsobí. Pokud např. začínáte užívat vitamíny proti únavě, mohou vám pomoci okamžitě. Doporučujeme nechat si až 12 týdnů na to, abyste si všimli změny v energii (pokud je to to, co chcete zlepšit). Stejně jako u všeho ostatního je třeba být důsledný a nezapomínat na každodenní užívání.

Photo Medication Pills on White Plastic Container
Foto: Anna Shvets / Pexels

Je třeba mít na paměti dávku a typ doplňku, který užíváte. Aby něco odstranilo nedostatek, jako je vitamin D, může to trvat až tři měsíce. Jiné, jako například trávicí enzym, mohou působit okamžitě tím, že zlepšují trávení potravy.

Doplňky stravy, které se mají jíst s jídlem

Vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou A, D, E a K, potřebují k tomu, aby je tělo vstřebalo, tuk, takže je nejlépe užívat je spolu s tučnou snídaní (jogurt a ovoce, avokádo na toastu, vejce, sklenice s proteinovým koktejlem). Někdy je také lepší probiotika podávat s jídlem, aby se do střev dostala živá a nebyla zničena žaludeční kyselinou.

Doplňky stravy, které se užívají bez jídla

Jiné je však nejlepší užívat na lačný žaludek. Obvykle může záležet na tom, zda se doplněk stravy lépe vstřebává, pokud se užívá nalačno nebo s jídlem. Příkladem může být glutathion (který pomáhá při obnově tkání), který je lepší na lačný žaludek.

Zdroj: Stylist