Jak zatočit s rýmou a nachlazením? Pomůže česnek a cibule i drsná polévka

Přidat na Seznam.cz

Rýma vás může přepadnout v kterémkoliv ročním období, klidně i v létě. Třeba kvůli rozdílům teplot venku a v klimatizovaných budovách. Jak si s nachlazením poradit? Výborně působí duo, které najdete doma ve spíži – česnek a cibule. Z obojího se dá uvařit polévka, která vás postaví na nohy.

Zabijáci bakterií

Česnek bývá označován za přírodní antibiotikum s vysokým obsahem allicinu, který zabíjí viry a bakterie, a s pestrou škálou účinků. Mimo jiné pomáhá pročistit dýchací cesty, působí silně antibakteriálně a protizánětlivě a posiluje imunitu. Syrový česnek ale je pro spoustu lidí hůře stravitelný, někdo dokonce nesnáší jeho pach. Nemusíte se tedy nutit jíst česnek třeba na chlebu s máslem, když vám to nejde pod nos. Naše babičky znaly dobrý recept svařit česnek v teplém mléce a přidat med, což už je mnohem příjemnější ke konzumaci. Cibule má stejně silný potenciál jako česnek a platí pro ni totéž co pro něj. Hodně lidí syrovou cibuli sníst nedokáže. Lépe ale snáší cibulový čaj, do kterého můžete také přidat lžičku medu, jakmile trochu zchladne. Další možností je cibulí rozkojit a řez zasypat trochou cukru. Do něj se vsákne šťáva a potom cukr sníte.

Uvolní nos, zklidní sliznici

Další možností je česnek a cibuli oloupat – klidně můžete zkombinovat obojí. Spojené účinky budou ještě silnější – uvolnit nosní průchody a zabrání zduření sliznice. Nakrájejte oloupaný česnek a cibuli na malé kousky a zabalte do gázy. Intenzivně vdechujte výpary přibližně půl hodiny. Výborně pročistíte horní cesty dýchací včetně nosu. Variantou je položit oloupaný a rozkrojený česnek a cibuli na talířek vedle postele, to by vám mělo usnadnit dýchání během celé noci. Do třetice můžete rozkrájenou cibuli a česnek zalít vroucí vodou a inhalovat páru několik minut. Poté se vám podaří plněji dýchat. Chcete-li, můžete si kromě cibule a česneku vzít na pomoc proti nachlazení ještě zázvor a kajenský pepř. Novinářka Hazel Courteneyová radí uvařit si polévku ze šesti cibulí, jedné paličky česneku, palce strouhaného zázvoru a špetky kajenského pepře. Je to síla, co? Ale funguje to prý dokonale.