Jak zhubnout snadno a rychle bez drastických diet a posilování? Vyzkoušejte těchto 7 ověřených způsobů

Přidat na Seznam.cz

Dodržování běžného stravovacího a cvičebního plánu může být obtížné. Existuje však několik osvědčených tipů, které vám pomohou snadno sníst méně kalorií. Jedná se o účinné způsoby, jak snížit svou hmotnost a také jak zabránit přibírání na váze v budoucnu. Zde je 7 způsobů, jak zhubnout bez diety nebo cvičení. Všechny jsou založeny na vědeckých poznatcích.

Důkladně a pomalu žvýkejte

Váš mozek potřebuje čas, aby zpracoval, že jste se dostatečně najedli. Důkladné žvýkání jídla vás nutí jíst pomaleji, což je spojeno se sníženým příjmem potravy, větším pocitem sytosti a menší velikostí porce. Na vaši hmotnost může mít vliv i to, jak rychle jídlo dojíte. Rychlí jedlíci jsou totiž mnohem častěji obézní. Abyste si zvykli jíst pomaleji, může vám pomoci počítat, kolikrát přežvýkáte každé sousto.

Používejte menší talíře pro nezdravé potraviny

Typický talíř na jídlo je dnes větší než před několika desetiletími. Tento trend může přispívat k přibývání na váze, protože používání menších talířů může přispět k tomu, že budete jíst méně, protože porce budou vypadat větší. Na druhou stranu větší talíř může způsobit, že porce vypadá menší, což vás přiměje přidat si více jídla. Toho můžete využít ve svůj prospěch a servírovat zdravé jídlo na větší talíře a méně zdravé jídlo na menší talíře.

Jezte dostatek bílkovin

Bílkoviny mají silný vliv na chuť k jídlu. Mohou zvýšit pocit sytosti, snížit hlad a pomoci vám sníst méně kalorií. Je to možná proto, že bílkoviny ovlivňují několik hormonů, které hrají roli při pocitu hladu a plnosti.

Pokud v současné době snídáte jídlo založené na obilovinách, možná byste měli zvážit přechod na jídlo bohaté na bílkoviny, například vejce.

Mezi příklady potravin bohatých na bílkoviny patří kuřecí prsa, ryby, řecký jogurt, čočka a mandle.

Skladujte nezdravé potraviny mimo dohled

Skladování nezdravých potravin na viditelném místě může zvýšit hlad a chuť na jídlo, což způsobí, že budete jíst více. To také souvisí s přibýváním na váze. Pokud jsou vysoce kalorické potraviny v domácnosti více na očích, obyvatelé častěji váží více než lidé, kteří mají na očích pouze mísu s ovocem.

Nezdravé potraviny ukládejte mimo dohled, například do skříní nebo skříněk, aby bylo méně pravděpodobné, že vám padnou do oka, když budete mít hlad. Naopak zdravé potraviny mějte na viditelném místě na pracovní desce a v lednici je umístěte do popředí.

Jezte potraviny bohaté na vlákninu

Konzumace potravin bohatých na vlákninu může zvýšit pocit sytosti. Jeden typ vlákniny, viskózní vláknina, je navíc obzvláště užitečný při hubnutí. Zvyšuje pocit sytosti a snižuje příjem potravy.

Viskózní vláknina vytváří při kontaktu s vodou gel. Tento gel prodlužuje dobu vstřebávání živin a zpomaluje vyprazdňování žaludku. Viskózní vláknina se nachází pouze v rostlinných potravinách. Příkladem jsou fazole, ovesné vločky, růžičková kapusta, chřest, pomeranče a lněná semínka.

Pravidelně pijte vodu

Pití vody vám může pomoci méně jíst a zhubnout, zejména pokud ji pijete před jídlem. Vypití půl litru vody asi 30 minut před jídlem snižuje pocit hladu a snižuje příjem kalorií. Pokud nahradíte kalorické nápoje, například limonády nebo džusy, vodou, můžete zaznamenat rozdíl.

Dobře spěte a vyhýbejte se stresu

Pokud jde o zdraví, lidé často zanedbávají spánek a stres. Obojí má totiž silný vliv na chuť k jídlu a hmotnost. Nedostatek spánku může narušit hormony regulující chuť k jídlu. Další hormon, kortizol, se zvyšuje, když jste ve stresu.

Kolísání těchto hormonů může zvýšit váš hlad a chuť na nezdravé jídlo, což vede k vyššímu příjmu kalorií.

Navíc chronický nedostatek spánku a stres mohou zvyšovat riziko několika onemocnění, včetně cukrovky 2. typu a obezity.