Je víno zdravé? Co na to říkají dietologové

Přidat na Seznam.cz

Ať už je to “ čas na víno “ nebo „vinařská středa“, vždy se najde důvod, proč si vychutnat sklenku vína. Nenadělá však pinot více škody než užitku? Promluvili jsme si se dvěma dietology, abychom zjistili jejich názory na to, zda je víno zdravé. Tady je to, co nám řekli, uvádí Eatingwell.com.

Nedávný průzkum společnosti Gallup ukázal, že 60 % dospělých Američanů pije alkohol a ti, kteří jej pijí, konzumují v průměru 3,6 alkoholických nápojů týdně. Nejčastěji se pije pivo (39 %), na druhém místě je víno (31 %).

Čím to tedy je, že víno odšpuntováváme, čicháme, víříme a popíjíme? Možná je to rituál. Na přípravě a provzdušňování vína ještě předtím, než se napijete, je něco fascinujícího. Možná je to kamarádství – ochutnávky vína, vinné večírky a vinařské kluby jsou důkazem toho, že lidé, kteří mají rádi víno, se rádi setkávají s jinými lidmi, kteří mají rádi víno. Nebo je to možná proto, že se víno dobře páruje s jídlem nebo určitým druhem pokrmu. Možná je to také proto, že jste slyšeli, že víno je dobré i pro vás.

Ať už je důvod jakýkoli, kupujeme ho a pijeme. Ale má to nějaké zdravotní důsledky? Je víno zdravé? Zapátrali jsme trochu hlouběji a promluvili si se dvěma registrovanými dietology, abychom se o tomto chutném nápoji dozvěděli něco víc. Tady je to, co nám řekli o prospěšnosti vína pro zdraví.

Stručný přehled o víně

Pro mnohé z nás není pití vína o moc hlubší než výběr lahve v obchodě a její konzumace. Podle majitele vinařství Thomase Vogeleho je však výroba vína náročná práce závislá na terroir, přičemž velkou roli hraje poloha, klima a topografie: „Půda, nadmořská výška, poloha vůči slunci, to vše hraje roli v tom, jak úspěšná může být daná oblast při pěstování a sklizni trvale zralých a kvalitních vinných hroznů.“ Vysvětluje, že stolní i vinné hrozny lze použít k výrobě vína, ale vinné hrozny jsou obvykle sladší, menší, mají silnější slupku a koncentrovanější chuť než stolní hrozny. Stolní hrozny postrádají cukr, kyselost a slupku, které jsou mezi vinaři ceněny.

Hrozny se sklízejí v průměru při hodnotě 22-25 Brix (standardní míra cukernatosti běžně používaná ve vinařském průmyslu). Poté se rozdrtí a uskladní ke kvašení. Během kvašení se často přidává oxid siřičitý. Vogele vysvětluje, že siřičitany pomáhají stabilizovat víno, zabraňují oxidaci a udržují ho bez nežádoucích bakterií nebo kvasinek. Někdy se přidávají cukry, kyseliny a třísloviny, aby se upravila chuť a tělo vína. A nakonec se někdy přidávají vaječné nebo mléčné výrobky, aby se víno před stáčením do lahví vyčistilo. Vogele však říká: „Ačkoli existuje mnoho způsobů, jak „manipulovat“ s vínem, ať už na vinici, nebo zpět ve vinařství, většina z nás se snaží s hrozny, s nimiž je nám dopřáno pracovat, dělat co nejméně.“

Výživa vína

Zde jsou uvedeny výživové údaje pro 1 sklenku (5 tekutých uncí) vína:

Červené víno (např. Merlot)

Kalorie: 122
Tuk: 0 g
Sodík: 6 mg
Draslík: 187 mg
Fosfor: 34 mg
Sacharidy: 4 g
Alkohol: 16 g
Vláknina: 0 g
Cukry: 1 g
Bílkovina :<1 g
Vápník: 12 mg


Bílé víno (např. Chardonnay)

Kalorie: 123
Tuk: 0 g
Sodík: 7 mg
Draslík: 104 mg
Sacharidy :3 g
Alkohol: 16 g
Vláknina: 0 g
Cukry: 1 g
Bílkovina:<1 g
Vápník: 13 mg


Rosé

Kalorie : 125
Tuk: 0 g
Sodík: 8 mg
Draslík: 90 mg
Sacharidy: 5 g
Alkohol: 15 g
Vláknina: 0
Cukry: 6 g
Bílkovina: <1 g
Vápník: 15 mg

Doporučení:

Zdravotníci se shodují, že všechny druhy alkoholu by se měly konzumovat s mírou. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) se umírněnost rovná jednomu nebo méně nápojům denně u žen a dvěma nebo méně nápojům denně u mužů. Za jeden nápoj vína se považuje jedna dvoupencová sklenka. Poradní výbor pro výživová doporučení pro rok 2020 navrhuje, aby všichni dospělí, muži i ženy, omezili konzumaci alkoholu na maximálně jeden nápoj denně. A pokud alkohol nepijete, nezačínejte s tím. Proč je ale potřeba střídmosti? Podle výživových doporučení je to kvůli souvisejícím zdravotním rizikům. Jejich nejnovější zpráva uvádí, že existují nové důkazy o tom, že nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a některých typů rakoviny.

Přínosy vína

Je víno zdravý nápoj? Řekněme, že ne tak docela. Podle lékaře Johna Hultina „víno není ve své podstatě „výživné“, protože není bohatým zdrojem makroživin ani mikroživin a má některé prokázané negativní účinky na organismus. Obsahuje však bioaktivní sloučeniny, včetně antioxidantů, a má některé prokázané zdravotní účinky.

Pojďme si jich zde několik prozkoumat.

  1. Zdraví srdce
    Mnoho zdravotních přínosů spojených s vínem souvisí s antioxidanty obsaženými v hroznech vína. Zdá se, že tyto polyfenoly, které se ve vysokých koncentracích nacházejí ve slupkách hroznů, mají některé kardioprotektivní účinky, včetně zvyšování dobrého cholesterolu (HDL) a pomáhají snižovat krevní tlak. Polyfenolické sloučeniny působí na uvolnění (rozšíření) tepen a zároveň chrání výstelku cév vašeho srdce tím, že omezují a zvracejí hromadění, které může vést ke vzniku krevních sraženin. Mírná konzumace vína může zvýšit produkci oxidu dusnatého v těle, který uvolňuje cévy, což může také pomoci snížit krevní tlak.
  1. Alzheimerova choroba
    Lehká až střídmá konzumace vína může snížit riziko demence s přibývajícím věkem. V rámci diety MIND, která je vhodná pro mozek, byla jedna sklenka vína denně spojena se snížením rizika Alzheimerovy choroby až o 53 % a se zpomalením úbytku kognitivních funkcí souvisejících s věkem o 7,5 roku. Nadměrné a pravidelné pití může vést k demenci způsobené alkoholem. Způsobuje totiž zmenšování mozku a připravuje mozek o foláty a thiamin.

Nealkoholické víno

Spotřebitelé zvyšují poptávku po nealkoholických nápojích a vinaři na to reagují výrobou nealkoholických vín. Jak přesně se nealkoholické víno vyrábí? Vogele vysvětluje, že nealkoholické odrůdy se vyrábějí buď sběrem ovoce s nižším obsahem cukru, což zmírní množství alkoholu vzniklého kvašením, nebo snížením obsahu alkoholu ve vinařství. Toho lze dosáhnout přidáním malého množství vody, reverzní osmózou (průchodem vína přes membránu, která ho zbavuje etanolu) nebo metodou odstředivého kuželu, která k extrakci alkoholu využívá odstředivou sílu. Výhodou nealkoholického vína je, že získáte chuť a antioxidanty, ale bez alkoholu a jeho kalorií navíc.

Jaká jsou nejzdravější vína?

Po zvážení několika faktorů, od obsahu cukru, přes obsah alkoholu v krvi až po množství antioxidantů v jedné porci, existují vína, která ostatní předčí.

Vína s nižším obsahem cukru často znamenají méně kalorií v jedné porci a s tím spojené menší výkyvy hladiny cukru v krvi. Pokud hledáte sklenku chutného vína, které není příliš sladké, zvolte chardonnay, pinot grigio, sauvignon blanc, syrah, merlot, cabernet sauvignon nebo extra brut šampaňské či prosecco.

Vína s nižším obsahem alkoholu nebo spritzery vám umožní vychutnat si skleničku nebo dvě bez nepříjemné kocoviny na druhý den nebo bez negativních zdravotních následků. Zde jsou naše oblíbená nízkoalkoholická vína a spritzery.

Pokud se rozhodnete pro červené místo bílého nebo růžového, získáte v každé sklence trochu resveratrolu (druh antioxidantu) navíc. (Ne že byste se měli spoléhat na to, že vám víno dodá antioxidanty.)

Sečteno a podtrženo

Je tedy víno zdravé? I když výzkumy poukazují na některé zdraví prospěšné účinky, je rozumné omezit jeho konzumaci. Dietologové Hultin a Moon se shodují, že záleží na množství. „Existuje mnoho prokázaných negativních důsledků spojených s vysokou konzumací, ale při nižším příjmu existuje několik přesvědčivých výzkumů o potenciálních přínosech,“ říká Moon. Rychle však upozorňuje, že ačkoli se zdá, že pití vína je pro zdraví prospěšné, podobné výhody můžete získat i změnou stravovacího režimu, spánkových návyků a cvičením. Sečteno a podtrženo: Klíčové je užívat si víno s mírou.

Zdroj : eatingwell.com