Letní opalování může mít nepříjemné následky. Podívejte se, jak se chránit a na co si dát pozor

Přidat na Seznam.cz

Dovolená, relax na pláži a opalování už je za dveřmi. Asi většina z nás se už těší na to, jak se budeme vyhřívat na slunci a chytat bronz, ovšem s takovým relaxem jsou spojena i různá rizika. Podívejte se, jak se jim vyhnout a na co si dát v létě pozor.

Nadměrné opalování může způsobit i rakovinu kůže

Samozřejmě nelze uniknout tomu, že přílišné opalování představuje vážné riziko pro naše zdraví. To je způsobeno ultrafialovými (UV) paprsky ve slunečním světle, které mohou poškodit buňky ve vašem těle. Postupem času to může vést k rozvoji rakoviny kůže, uvádí web Net Doctor.

Když trávíte čas na slunci, hrozí vám také spálení sluncem, které může být extrémně bolestivé a může dokonce způsobit puchýře. Můžete také zaznamenat vyrážku z horka, která se vyznačuje svědivými červenými hrbolky nebo fyzickým vyčerpáním z horka, tedy svalové křeče, slabost, bolest hlavy, závratě a další.

Ochrana je proto základ. K opalování si vybírejte i vhodnou dobu

V závislosti na typu pokožky a síle slunce vám 30 minut slunečního záření každý den na pažích, hrudi a obličeji během letních měsíců dodá dostatek vitamínu D. Ale i na pouhých 30 minut slunění je dobré se připravit a své tělo ochránit. Noste SPF 30 nebo více a aplikujte jej 15 minut před odchodem ven. Ujistěte se, že jste pokryli své tělo, tedy i na temeno hlavy, pokud ho nechrání vlasy, stejně jako ruce, nohy a rty, radí web Healthline. Když je vám horko, udělejte si přestávky ve stínu a pijte vodu, pokud trávíte delší dobu na slunci. Pokud jde o ideální dobu, nejbezpečnější čas je do 11 hodin. Naopak později už je sluneční záření tak silné, že je lepší se slunci vyhnout.

Opalování přináší i řadu výhod, nejen bronzovou kůži

Pokud vás trápí nespavost, tak místo prášků zkuste opalování. Koupání na slunci pomáhá při produkci melatoninu, který přispívá ke zlepšení kvality spánku, uvádí web Health Shots. Opalování také pomáhá posilovat imunitu. Vzhledem k tomu, že sluneční záření je prastará metoda léčby autoimunitních onemocnění, je to skvělý způsob jak posílit imunitní systém vašeho těla. Nakonec, opalování vám zlepší náladu, zejména v zimním období, kdy se objevují známky sezónní deprese. Díky 15minutovému opalování se budete cítit nabití energií a mnohem klidnější.

zdroj: Net Doctor, Healthline, Health Shots