Máte problémy se spánkem? Možná máte špatnou spánkovou hygienu!

Přidat na Seznam.cz

Kvalitní spánek je pro lidské tělo velice důležitý. Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na fyzické zdraví člověka. Výzkumy ukazují, že špatný spánek má negativní účinky na vaše hormony, výkon a funkci mozku. Nekvalitní spánek může také způsobit nárůst hmotnosti a zvýšit riziko onemocnění. Obecně se kvalita spánku spíše snižuje a spánkovými problémy trpí stále více lidí. Jste jedním z nich? Možná máte špatnou spánkovou hygienu, tedy návyky, které vám pomohou spánek zkvalitnit a usnadní vám usínání.

Denní světlo

Během dnes se vystavujte dennímu světli. Zní to možná nelogicky, protože jak by mohlo denní světlo pomoci k lepšímu spánku? Jednoduše. Lidský organismus má jakési vnitřní rozlišování času, chcete-li vnitřní hodiny. Přes den, tedy za denního světla, je nastaven na bdění, pozornost a máme více energie. Jakmile se setmí, tělo začne dostávat signály, že je čas na odpočinek a spánek. Pokud máte nedostatek denního světla, organismus je zmatený a neví, kdy má bdít a kdy spát. Proto přes den roztáhněte závěsy či žaluzie, jděte na procházku a prostě buďte na denním světle.

Modré světlo

Modré světlo, které vyzařují obrazovky mobilních telefonů, počítače nebo třeba televizory, je podobné jako denní světlo. Vystavení se modrému světlu ve večerních hodinách spánku škodí, protože přiměje vaše tělo, aby si myslelo, že je den a nepřijde tak signál, že máte odpočívat. Proti škodlivým vlivům modrého světla se můžete bránit nošením brýlí, které toto světlo blokují, nebo používáním aplikací, které toto světlo potlačují přímo na zařízení, které ho vydává. Nejjednodušší ale je, prostě tato zařízení nepoužívat alespoň dvě hodiny před spaním.

Kofein

Kofein má povzbuzující účinky na organismus, proto spousta lidí pije ráno kávu. Věděli jste, že kofein zůstává v lidském organismu 6 až 8 hodin po vypití kávy? Pokud máte problém se spánkem nebo jste na kofein citliví, je dobré právě 6 až 8 hodin před spaním vynechat nápoje, které kofein obsahují. To se ale netýká jen kávy. kofein je i v kolových nápojích, energetických nápojích a v černém a zeleném čaji najdeme kofeinu podobnou látku, tein. Pokud se bez kávy neobejdete, vyzkoušejte bezkofeinovou variantu nebo jiné alternativy kávy.

Pravidelnost

Choďte spát a ráno vstávejte zhruba ve stejnou dobu, a to bez ohledu na to, zda je všední den, víkend nebo třeba dovolená. Lidské tělo si na pravidelný režim velice snadno zvykne a po několika týdnech uvidíte, že večer jste v dobu, kdy chodíte spát, unavení a snáze se vám usíná. Stejně tak tomu bude i ráno, budete se probouzet odpočatí a dost možná nebudete potřebovat ani budík.

Vnější vlivy

Na kvalitu spánku má vliv i prostředí, ve kterém spíme. Ložnice by měla být před spaním dobře vyvětraná, neměla by vám být zima, ani příliš teplo. Na kvalitu spánku má vliv i světlo z venku, hluk dopravy či procházejících lidí nebo příliš převoněné povlečení. Je proto dobré pořídit si žaluzie, závěsy a jiné zatemnění, aby vás světlo nerušilo. Pokud máte za okny silnici nebo rušnou cestu, mohou vám pomoci špunty do uší.

Klidná mysl

Když se vám hlavou honí stovky myšlenek, usnout se vám nepodaří. Pokuste se před spaním svou mysl zklidnit. Pomoci vám v tom mohou různé relaxační techniky jako je čtení, meditace, relaxační hudba, koupel a vizualizace. Představte si klidné místo, soustřeďte se na něj a zaměřte se na detaily, které tam jsou. Kolik okvětních lístků má květina ve váze? Kolik listů papíru je na stole? Tím svou pozornost upřete na jednu věc a ostatní myšlenky ustoupí do pozadí.

Pamatujte, že pokud trpíte pravidelnou nespavostí, může to být zdravotní problém. Proto je třeba při pravidelné nespavosti navštívit lékaře a poradit se s ním.

Zdroj: healthline, sleepfoundation, redakce