Nejlepší diety pro ženy po padesátce! Jsou vyvážené a nemusíte se příliš omezovat

Přidat na Seznam.cz

Pro ženy, které se snaží elegantně přejít do pozdějších fází života, je množství dietních možností závratné a ne všechny jsou pro vaše zdraví dobré. Mnoho žen po padesátce hledá diety, které podporují činnost srdce nebo mozku, pomáhají zvládat příznaky menopauzy nebo posilují jejich celkové zdraví.

Diety v tomto článku byly vybrány na základě následujících kritérií:

Snadné dodržování. Kromě toho, že dieta nabízí jasné pokyny a jednoduché nákupní seznamy, nevyžaduje doplňky stravy.
Přizpůsobivost. Můžete provádět změny podle svých osobních preferencí a výživových potřeb.
Není příliš omezující. Nebudete muset ze svého stravovacího plánu vyřazovat velké skupiny potravin.
Nutričně vyvážený. Budete jíst dostatek zdravých tuků a bílkovin a kvalitní zdroje sacharidů a mikroživin.

Středomořská strava

Středomořská strava je trvale hodnocena jako jeden z nejzdravějších stravovacích vzorců pro téměř všechny, včetně žen po padesátce.

Tato strava, která vychází ze stravovacích návyků obyvatel Řecka a jižní Itálie v 60. letech 20. století, se vyznačuje nízkým obsahem nasycených tuků. Zahrnuje především zeleninu, luštěniny, ovoce, ořechy a celozrnné výrobky a jako hlavní zdroj přidaného tuku obsahuje olivový olej.

Ačkoli je středomořská strava založena převážně na rostlinné stravě, obsahuje také mírné množství ryb a mléčných výrobků, stejně jako malé množství vajec, drůbeže a červeného masa.

DASH dieta

Dieta DASH je určena k prevenci a léčbě vysokého krevního tlaku, nazývaného také hypertenze.

Vyznačuje se nízkým obsahem sodíku a důrazem na potraviny bohaté na vápník, draslík a hořčík, o nichž je známo, že pomáhají snižovat krevní tlak. Dieta DASH se skládá především ze zeleniny, ovoce a nízkotučných mléčných výrobků, dále z mírného množství celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů, semen, ryb a drůbeže. Červené maso a sladkosti se obecně nedoporučují, ale příležitostně jsou povoleny, a zpracované nebo uzené maso je zakázáno.

Flexitariánská strava

Flexitariánská strava je polovegetariánský jídelníček, který je založen převážně na rostlinné stravě, ale občas obsahuje maso, vejce, mléčné výrobky a ryby.

Tento způsob stravování je v současné době nejoblíbenější mezi ženami, které snižují příjem masa ze zdravotních důvodů, z důvodů ochrany zvířat nebo z důvodů ochrany životního prostředí. Flexitariánská strava je skvělou volbou pro každého, kdo má zájem zvýšit příjem vlákniny a rostlinných bílkovin a zároveň uznává výživovou hodnotu živočišných produktů a chce je jíst podle potřeby.

MIND dieta

Věk a pohlaví jsou hlavními rizikovými faktory demence, jejíž výskyt je výrazně vyšší u žen než u mužů. Zhruba dvě třetiny lidí s Alzheimerovou chorobou, nejčastější formou demence, jsou totiž ženy.

Dieta MIND byla vyvinuta s cílem snížit riziko Alzheimerovy choroby a dalších typů úpadku duševních schopností souvisejících s věkem.

MIND kombinuje prvky středomořské diety a diety DASH, které prokazatelně podporují zdraví mozku. Klade důraz na potraviny, jako jsou celozrnné obiloviny, bobulovité ovoce, listová zelenina, fazole, olivový olej a tučné ryby. Smažená jídla, červené maso, máslo, sýry a sladkosti se nedoporučují.

To nejlepší pro ženy, které už mají dost diet: intuitivní stravování

Pokud jste vyzkoušeli nespočet módních diet a jste připraveni se nadobro zbavit dietního cyklu, intuitivní stravování může být ideální volbou.

Chronické restriktivní diety mohou vést k řadě nepříznivých účinků, včetně úbytku kostní hmoty, opětovného přibírání na váze, poruch příjmu potravy a snížení kvality života.

Intuitivní stravování zahrnuje 10 základních principů založených na pojmech, jako je smíření s jídlem, úcta ke zdraví a zvládání emocí bez použití jídla. Žádné potraviny nejsou zakázány a žádná pravidla neupravují velikost porcí ani načasování jídla. Místo toho je cílem pomoci vám znovu se naučit naslouchat přirozeným signálům vašeho těla, které vám dávají najevo hlad a sytost, abyste již nebyli závislí na určité dietě, která vás psychicky nebo fyzicky vyživuje.