Některé léky proti bolesti mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny téměř trojnásobně

Přidat na Seznam.cz

Léky proti bolesti se staly všudypřítomnými při léčbě chronických onemocnění. Odborníci však doporučují užívat tyto pilulky střídmě, protože dlouhodobé užívání některých léků proti bolesti může až trojnásobně zvýšit riziko vzniku rakoviny ledvin, píše web Express.

Léky proti bolesti způsobily revoluci ve zdravotnictví a denně přinášejí úlevu milionům pacientů po celém světě. Řada studií však vznesla pochybnosti o údajných přínosech dlouhodobého užívání pilulek. Podle jednoho z výzkumů by léčba některými léky proti bolesti trvající déle než 10 let mohla trojnásobně zvýšit riziko vzniku rakoviny ledvin.

Neaspirinová NSAID mohou zvyšovat riziko rakoviny ledvin o 51 %. Mezi léky této skupiny patří ibuprofen, naproxen a Celebrex. Tyto pilulky, určené k úlevě od bolesti a zmírnění zánětu, byly ve skutečnosti spojeny se sníženým rizikem vzniku mnoha druhů rakoviny.

Podle výsledků se však zdá, že riziko rakoviny ledvin se zvyšuje v závislosti na délce léčby.

Ne všechna NSAID však byla spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Ukázalo se například, že aspirin a paracetamol nemají na riziko rakoviny ledvin žádný vliv.

Výsledky jedné ze studií, do níž bylo zahrnuto více než 77 000 žen a takřka 50 000 mužů, odhalily, že neaspirinové nesteroidní antirevmatika užívaná alespoň dvakrát týdně mohou u žen zvýšit riziko vzniku rakoviny ledvin o 19 % a u mužů o 6 %.

K poškození ledvin obvykle dochází u léků užívaných ve vysokých dávkách, protože poškozují tkáň a struktury orgánu.

Příznaky

Krev v moči může mít načervenalou barvu nebo se může zdát tmavší než obvykle. Někteří pacienti také pociťují „přetrvávající bolest” v dolní části zad nebo v boku, „těsně pod žebry”. Dalším výrazným příznakem onemocnění ledvin by mohla být bulka nebo otok v boku.

Zdroj: Express