Nepřátelé letních nocí aneb jak se efektivně zbavit komárů

Přidat na Seznam.cz

Jedním z neodmyslitelných symbolů léta jsou komáři. Tito malí krev sající parazité mohou zkazit jakýkoliv piknik nebo večerní posezení s přáteli na zahradě. Jejich nepříjemné bodnutí není jen bolestivé, ale také svědící a může způsobit alergické reakce. Zvláště v současné době, kdy se šíří různé nemoci přenášené právě komáry, je potřeba se jim vyhnout. Jak na to? Přinášíme vám několik tipů a rad, jak se efektivně zbavit komárů.

1. Repelenty

První volbou by měly být repelenty, tedy prostředky na odpuzování komárů. Na trhu je široký výběr těchto produktů v různých formách – spreje, gely, náplasti nebo náramky. Při výběru se zaměřte na obsah DEET (diethyltoluamidu), který je v repelentech nejúčinnější.

2. Odpudivé rostliny

Jistě vás potěší, že některé rostliny komáry přirozeně odpuzují. Mezi ně patří levandule, měsíček, máta peprná, pelargónie nebo bazalka. Tyto rostliny můžete umístit na okna nebo na terasu a komáři se jim budou raději vyhýbat.

3. Citron a hřebíček

Toto je skutečná babská rada, která ale funguje. Nakrájejte citron na plátky, zapíchejte do nich hřebíčky a rozložte je po pokojích. Komáři nesnášejí vůni hřebíčku a citronu a budou těmto místnostem vyhýbat.

4. Ventilátor

Komáři nejsou příliš dobří letci, takže silný proud vzduchu je pro ně velkým nepřítelem. Ventilátor je proto skvělým pomocníkem v boji proti komárům. Navíc vás ochladí v horkých letních dnech.

5. Moskytiéra

Pokud trávíte hodně času na zahradě nebo na terase, přemýšlejte o pořízení moskytiéry. Toto síťové ochranné zařízení vám umožní vychutnat si letní večery bez obtěžování všudypřítomných komárů.

6. Tekoucí voda

Komáři se rádi množí v stojaté vodě. Zkuste tedy omezit jejich přítomnost na vaší zahradě. Pravidelně vyměňujte vodu v květináčích a miskách pro zvířata, a pokud máte zahradní jezírko, použijte filtr nebo čerpadlo, aby voda byla v pohybu.

7. Svíčky s citronelou

Svíčky s vůní citronely nejen že vytvoří příjemnou atmosféru, ale také efektivně odpuzují komáry. Zapalte je na terase nebo kolem místa, kde budete sedět, a uvidíte, jak budou komáři mizet.

Zdroj: This Old House, Autorský text