Otužování se v ledové vodě: Jaké jsou výhody a jak s tím začít?

Přidat na Seznam.cz

Ponoření do studené vody má výrazné zdravotní účinky, což s radostí potvrzuje stále více osobností, celebrit, sportovců a trenérů. Jaký je však vědecký základ terapie studenou vodou? Jaké jsou její výhody? A jaký je nejlepší a nejbezpečnější způsob otužování se? V tomto článku vám pomůžeme odpovědět na tyto otázky.

Co přesně je terapie studenou vodou?

Terapie studenou vodou je léčba zdravotních potíží nebo stimulace zdravotních účinků pomocí vody o teplotě kolem 15 °C. Je také známá jako vodoléčba studenou vodou. Tato praxe je známá již několik tisíciletí, informuje web Healthline. V poslední době se však používá ledová koupel, každodenní prudké sprchování, plavání venku a terapie ponořením do studené vody.

Jaká jsou pozitiva?

Zastánci této techniky věří, že terapie studenou vodou může zlepšit krevní oběh, prohloubit spánek, zvýšit hladinu energie a snížit záněty v těle. Zatímco neoficiální důkazy potvrzují tyto výhody, nebylo provedeno mnoho výzkumů, které by tato tvrzení podpořily.

Terapie studenou vodou má však některé vědecky prokázané výhody jako například menší bolestivost svalů, rychlejší ochlazení, pokud jste přehřátí, může zmírnit příznaky deprese a posílit imunitní systém.

Jak s otužováním se začít?

Pokud chcete sami vyzkoušet výhody terapie studenou vodou, můžete ji vyzkoušet několika různými způsoby. Zde je několik návrhů:

Sprchujte se teplou až studenou vodou. Začněte teplou vodou a po několika minutách teplotu postupně snižujte.

Přeskočte zahřívání a přejděte rovnou ke studené sprše. To může být obzvláště užitečné, pokud jste právě skončili s cvičením.

Ponořte se do ledové lázně: Přidejte led do vody, dokud se její teplota nebude pohybovat mezi 10 °C a 15 °C, a zůstaňte ponořeni pouze 10 až 15 minut.

Zvažte krátké plavání v chladnější vodě.

Zdroj: healthline.com