Pampelišky dokáží zpomalit stárnutí a vyživit pokožku

Přidat na Seznam.cz

Pampelišky nejsou jen hezké na pohled, ale mají také spoustu výhod v péči o pleť. Extrakt z pampelišky se získává z jejího květu a používá se jako složka některých produktů péče o pleť. Jaké výhody sebou přináší?

Pampeliška, známá také pod názvem Taraxacum Officinale, je květina, kterou lze pro její hojivé a zklidňující vlastnosti začlenit do péče o pleť, vysvětluje web Byrdie. Pampeliška má antibakteriální účinky a je také bohatá na vitaminy A, C, E a K a antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením volnými radikály. Pro své protizánětlivé účinky se také začleňuje do péče o pleť.

Přínosy pampelišky pro pleť

Výtažky z pampelišky jsou ceněny pro své protizánětlivé, antioxidační a antikarcinogenní vlastnosti a v medicíně se již po staletí používají k léčbě onemocnění, jako je rakovina, hepatitida a nemoci zažívacího traktu. Jako další výhody použití této rostliny jsou:

  • Pampeliška může působit proti stárnutí, protože chrání před poškozením volnými radikály a může pomoci snížit výskyt jemných linek a vrásek.
  • Působí protizánětlivě a antibakteriálně a může pomoci lidem s aknózní pletí.
  • Chrání před poškozením UVB zářením, kdy extrakt z listů a květů pampelišky pomáhá chránit lidské dermální fibroblasty před poškozením UVB zářením a buněčným stárnutím.
  • Může také pomoci hydratovat pokožku, protože je pampeliška bohatá na různé minerály a vitamíny, které pokožku vyživují.

Nežádoucí účinky pampelišky

Někteří lidé ji mohou považovat za dráždivou, zatímco jiní mohou mít na pampelišky kožní alergii a mohou se jim na kůži objevit červené, šupinaté nebo svědivé skvrny. Kromě toho se alergické reakce mohou objevit u těch, kteří jsou alergičtí také na ambrózii, chryzantémy, měsíček nebo sedmikrásky.

Jak ji používat

Výtažek z pampelišky lze přidávat do sér, krémů, pleťových vod nebo jakýchkoli přípravků péče o pleť, jejichž cílem je chránit pleť před volnými radikály a záněty. Často se kombinuje s dalšími antioxidanty, protože s nimi dobře funguje v produktech, jako jsou hydratační krémy a opalovací krémy.

Pampeliška je bezpečná pro každodenní použití a nejlepší způsob jejího použití se liší podle typu výrobku. Záleží na tom, v jakém typu výrobku péče o pleť se tato složka nachází. Pokud se jedná o sérum, aplikujte ho po vyčištění pleti. Pokud se jedná o krém, může přijít na řadu později v rutinní péči o pleť. Obecně platí, že produkty by se měly nanášet od nejlehčího k nejtěžšímu nebo od nejaktivnějšího k méně aktivnímu, pokud jsou si textury podobné.

Zdroj: byrdie.com, studie researchergate.com, studie ncbi.nlm.nig.gov, Youtube