Proč jsou vaše nohy neustále studené a co dělat, aby byly konečně v teple?

Přidat na Seznam.cz

Pocit chladu může být nepříjemný, nepohodlný a frustrující bez ohledu na to, kdy a kde ho zažíváte. A pokud jsou vaše nohy stále studené i poté, co jste se oblékly do tlustých vlněných ponožek, měly byste s tím něco dělat.

Někteří jedinci přirozeně pociťují chlad častěji nebo silněji než jiní. I když je to někdy příznakem základního zdravotního stavu, často jde o prostou záležitost nižší svalové hmoty. Ti, kterým je zima, mohou mít na svou tělesnou hmotnost relativně méně svalové hmoty, a protože svaly vytvářejí teplo, může se jejich tělo snažit udržet je v teple odváděním tepla z končetin, jako jsou ruce a nohy.

Běžné důvody studených nohou:

Máte špatný krevní oběh

Každý člověk má oběhový systém, který je zodpovědný za rozvádění krve po celém těle, ale u některých lidí je tento systém méně účinný. Pokud máte špatný krevní oběh, vaše krev nemusí proudit tak volně nebo tak rychle, jak by měla. A protože může ovlivňovat tělesnou teplotu, může tento snížený průtok krve způsobovat pocit chladu. Cévy na nohou a rukou jsou jedny z nejmenších a nejcitlivějších. Špatný krevní oběh tedy může způsobit, že vám bude na nohy a ruce obzvlášť chladno. 

Existuje mnoho příčin špatného krevního oběhu. Mezi běžné rizikové faktory patří kouření a obezita, stejně jako další základní zdravotní potíže. Pravidelné cvičení, vyhýbání se cigaretám a vyvážená strava jsou zdravé návyky, které mohou pomoci zlepšit váš krevní oběh. Můžete však také navštívit lékaře a zjistit, zda váš špatný krevní oběh nesouvisí s jiným zdravotním stavem.

Jste ve stresu

Pokud se cítíte extrémně vystresovaní nebo úzkostní, pravděpodobně se ve vašem těle spustí reakce „bojuj nebo uteč“. Když k tomu dojde, zvýší se váš srdeční tep a krevní tlak a možná si všimnete, že dýcháte intenzivněji. Je to proto, že vaše tělo se snaží nasměrovat zdroje, jako je krev, živiny a kyslík, do hlavních svalových skupin. Koneckonců jsou to svaly, které vám s největší pravděpodobností pomohou účinně bojovat (nebo utéct).

Protože vaše ruce a nohy nepatří mezi hlavní svalové skupiny, může u nich v době stresu dojít ke snížení průtoku krve. A protože krevní oběh hraje klíčovou roli v regulaci tělesné teploty, může to způsobit, že vaše ruce a nohy budou studené.

Máte nedostatečně aktivní štítnou žlázu

Hypotyreóza je módní termín, který znamená, že vaše štítná žláza je nedostatečně aktivní. Štítná žláza je malá žláza v přední části krku a jejím úkolem je produkovat hormony, které ovlivňují způsob, jakým vaše tělo využívá energii. Pokud trpíte hypotyreózou, vaše štítná žláza neprodukuje dostatek těchto hormonů. To může postupně způsobit, že se vaše tělo zpomalí a bude fungovat méně správně. A to může způsobit, že se budete cítit unavení, bolestiví a depresivní. Může to také způsobit, že budete citlivější na chlad.

Zde je několik základních rad a zdravých návyků, které vám pomohou zahřát studené nohy:

Protahujte nebo pohybujte nohama: Pohybem můžete nohy prokrvit, což vám pomůže je zahřát. 

Vyzkoušejte cvičení: Pravidelné cvičení je jedním ze snadných způsobů, jak zlepšit krevní oběh, což vám může pomoci předcházet studeným nohám dříve, než k nim dojde.

Namočte je do teplé lázně pro nohy: Naplňte si vanu nebo dostatečně velkou nádobu teplou vodou a nechte naše ledové nohy asi 15 minut namočené, aby se zahřály a zvýšil se krevní oběh v dané oblasti.

Používejte láhev s horkou vodou nebo vyhřívací polštářek: Zklidněte promrzlá chodidla a prsty zabalením do teplé podložky nebo vyhřívané deky nebo použitím láhve s horkou vodou.