Retinol jen střídmě. Stačí množství o velikosti hrášku, abyste předešli narušení kožní bariéry

Přidat na Seznam.cz

Retinol, který je mnohými považován za zlatý grál v péči o pleť, má spoustu výhod. Uvolňuje póry, exfoliuje a zvyšuje produkci kolagenu, čímž bojuje proti tvorbě a vzniku jemných linek a vrásek. Vyhovuje ale skutečně všem?

Co je retinol?

Retinol je derivát vitaminu A, o kterém je známo, že pomáhá regulovat výměnu kožních buněk a zvyšuje produkci kolagenu. Krom toho také pomáhá zlepšovat tón a strukturu pleti a zlepšuje vzhled jemných linek a vrásek. Lze jej také použít k redukci vyrážek a skvrn.

Jak moc a jak často byste měli retinol používat?

Zatímco retinol lze používat každý večer, pokud je pro vás nový, používejte jej jen několikrát týdně. Obvykle je nejlepší začít s nízkou koncentrací a ujistit se, že na celý obličej nanesete pouze množství o velikosti hrášku. V závislosti na typu vaší pleti může trvat jen několik týdnů, než si na pravidelné používání retinolu zvyknete. Bez ohledu na typ pleti je vždy nejlepší začít používat retinol jen dvakrát až třikrát týdně a podle snášenlivosti frekvenci zvyšovat, uvádí magazín Byrdie.

Jak retinol používat?

Nejlepší typ a množství retinolu pro začátek závisí na typu vaší pleti a na vašem problému. Pokud například používáte retinol k léčbě akné, budete chtít s největší pravděpodobností začít s vyšší dávkou, například 0,1 procenta, nebo případně dokonce s retinoidem na předpis. Pokud používáte retinol pro kosmetické účely, začněte s velmi nízkou dávkou, například 0,05 procenta. Pamatujte, že trpělivost je klíčová.

Jaké jsou vedlejší účinky retinolu?

Mezi potenciální vedlejší účinky patří podráždění, zarudnutí, olupování a citlivost na slunce. U osob s citlivou pletí se nežádoucí účinky projevují častěji a u některých se nemusí projevit vůbec. Může se také objevit extrémně suchá nebo šupinatá pokožka a pocit pálení. Podráždění způsobené retinolem může trvat několik dní. Obecně se však vaše pokožka zklidní za tři nebo čtyři dny po ukončení používání retinolu.

Co se může stát, když použijete příliš mnoho retinolu?

V některých případech může u lidí dojít k retinolovému popálení. Kůže může být zarudlá nebo šupinatá a to zejména v okolí úst a očí.

Retinol je základní složkou v péči o pleť, která by se měla používat dlouhodobě. V průběhu času retinol pomáhá udržovat zdravou a pružnou strukturu pleti a snižovat výskyt jemných linek a vrásek tím, že zlepšuje buněčnou výměnu a stimuluje tvorbu kolagenu. Při používání retinolů buďte vždy mimořádně ostražití a používejte opalovací krém, protože kvůli retinolu je vaše pokožka ještě citlivější.

Zdroj: byrdie.com, Youtube, studie NationalLibraryOfMedicine