Roztřepené konečky: Jak jim zabránit a co na ně pomáhá?

Přidat na Seznam.cz

Roztřepené konečky jsou jednou ze známek poškozených vlasů. Netýká se to ale pouze barvených nebo často žehlených vlasů, roztřepené konečky totiž můžou potkat každého z nás. Poradíme vám, jak na ně!

Roztřepené konečky

Roztřepené konečky mohou být způsobeny tím, že vlas není dostatečně vyživen nebo je příliš namáhán. Stejně jako lámání vlasů nebo časté vypadávání, jsou i roztřepené konečky známkou poškozeného vlasu. A jak to poznáte? Podívejte se na konečky svých vlasů. Pokud se vlas na konci rozdvojuje, znamená to, že je zničený. Zdravé vlasy jsou pevné, silné a netřepí se.

Teplota a chemie

Vlasům nejvíce škodí dvě věci – teplota a chemie. Pokud jde o teplotu, může se jednat i o tu, kterou neovlivníme. Tedy například silné mrazy, nebo naopak vysoké letní teploty, jelikož vlas může zkřehnout při mrazu, a naopak slunce vlasy vysuší. Určitou ochranu můžeme ale použí při teplotách, které ovlivňujeme. Pokud si například žehlíte vlasy, nebo si je často fénujete, nezapomínejte na ochranné olejíčky, které alespoň částečně vlas ochrání.

Vlas poškozuje také chemie. Samozřejmě jsou i šampony, kondicionéry a další přípravky na vlasy částečně z chemie, ovšem ne v takové míře, aby vlas poničily. Při častém používání těchto přípravků se ale může častěji vysušovat pokožka hlavy, a tím pádem bude vlas nevyživený. Jsou tady ale nebezpečnější chemické látky – barvy na vlasy. Především nekvalitní barvy v rukou neprofesionála mohou vlas silně poškodit, odbarvování vlasů může dokonce vlas spálit. Dbejte proto na to, abyste své vlasy svěřili do rukou profesionálů.

Záchrana roztřepených konečků

Pokud už máte vlasy poničené, nabízí se ta nejjednodušší možnost – ustřihnout je. Ovšem než se k tomuto radikálnímu kroku rozhodnete, stojí za zkoušku i několik tipů. Jedním z nich je silikon. Šampony se silikonem dokáží poškozený vlas zacelit, ovšem pozor – některé druhy silikonů vodou nesmyjete, tzn. že se při každém mytí vrství a vlas naopak zatěžují. Za zkoušku stojí také masky a různé olejíčky, které dokáží vaše vlasy zpětně vyživit. Nakonec můžete vyzkoušet i domácí šampony a masky, které mohou pomoci ke kvalitním vlasům. Ideální jsou například z vajec, medu, nebo kokosového oleje.

zdroj: prozeny, lifee, ireceptar