Toužíte po dítěti či manželství? Udělejte si výlet na Venušiny misky

Přidat na Seznam.cz

Rychlebské hory, málo známé pohoří Jeseníků, nabízí nádhernou přírodu, ticho a klid. Národní přírodní památka Venušiny misky se nachází na vrcholu kopce Smolný u Velké Kraše. Co o tomto útvaru říkají místní legendy?

Pár kilometrů od obce Velká Kraš se na žulových skalách vlivem zvětrávání vytvořily obrovské skalní mísy. Největší z nich pojme téměř 65 l vody, její hloubka je 1 m. Pokud v létě dlouhodobě nepřetrvávají tropické teploty, je na jejím dně stále voda. Místo, kde se nachází Venušiny misky bylo upraveno jako vyhlídka, odkud je nádherný pohled na Žulovskou pahorkatinu, louky a severní část hřebene Rychlebských hor.

V dobách dávno minulých lidé věřili, že se jedná o obětní mísy. Jsou opředeny mnoha pověstmi. Údajně zde žijí nadpřirozené bytosti. Malá, laskavá stvoření, která žijí pod skalami. Se setměním vylézají, v miskách po nocích perou, vaří a kopou se. Zbloudilým lidem pomáhají ukázat správnou cestu. Lidé z okolí prý ráno před svítáním vidívali jejich krásné ženy, které zde sušily prádlo.

Další z pověstí říká, že se do skalní mísy chodila koupat místní dívka. Zcela náhodou šel okolo sedlák, který když ji spatřil, usoudil, že se jedná o římskou bohyni Venuši. Když se na místo vydal další den, naskytl se mu ten samý obraz. A tak sem chodíval pravidelně. Díky čemu přišla nakonec dívka do jiného stavu, můžeme jen hádat. Pověra však praví, že Venušiny misky mají kouzelnou moc. Žena, která si do mísy sedne, do roka otěhotnění a provdá se.

Kdo by to chtěl zkusit, může se zde dostat po vyznačených trasách z Velké Kraše nebo Černé Vody. Kdo ví, na jaká stvoření po cestě narazíte.

Zdroj: Kudy z nudy, Výšlapy