Trpíte nespavostí? Možná volíte nevhodnou večeři. Co jíst na závěr dne pro příjemné usínání? Zkuste hummus nebo ovesné vločky

Přidat na Seznam.cz

Množství spánku se promítá do vaší tělesné kondice. Spánek napomáhá regeneraci, tlumí stres a napětí, dodává energii. Ovlivňuje rovnováhu hormonů, imunitu a stav nervového systému, náladu, soustředění, paměť i hmotnost. Chcete-li dobře spát celou noc, měly byste večer jíst ty správné potraviny.

Potřebujete lehké jídlo

Nespavost sužuje zhruba 35 % lidí. Trpíte nedostatkem spánku, v noci se probouzíte, spíte špatně? Pokud odpovídáte ano, měly byste navštívit lékaře. Je dokázáno, že spánková deprivace negativně ovlivňuje zdraví, podporuje vznik srdečně-cévních chorob, obezity a cukrovky 2. typu, depresí, vysokého tlaku a demence. Na kvalitu spánku má vliv i strava. Lehká, snadno stravitelná večeře může velmi pomoci tomu, abyste snadno usínaly a v noci si dobře odpočinuly. Zapomeňte na smažené a tučné pokrmy. Potřebujete sacharidy, bílkoviny, vlákninu, zdravé tuky, tedy omega-3 nenasycené kyseliny, vitamíny ze skupiny B, dále vitamíny C a E, hořčík. Ideální je libové maso, ryby a mléčné výrobky. Nepijte večer černý čaj ani kávu, zapomeňte na alkohol a cigarety.

Dobrá volba? Hummus nebo ovesné vločky

Ospalost navozuje hormon melatonin, který vyrábí epifýza. Jeho tvorbu podporuje látka zvaná tryptofan. Jde o aminokyselinu, kterou si ale lidské tělo neumí vyrobit, takže mu ji musíte dodat s pokrmem. Najdete ji v rybách, mase, mléčných výrobcích. Dále ji obsahují vejce, ořechy, semena luštěnin, dýňová semínka, banány nebo špenát. Co si naservírovat k večeři? Tučné ryby jako je tuňák, makrela nebo losos, dále třeba kuřecí či krůtí prsa, dietní krůtí či kuřecí klobásy, tvaroh. Nezapomeňte na zeleninu, pro ty, kteří trpí nespavostí se doporučují hlavně rajčata a okurky. Výborný je i hummus, tedy pasta z cizrny obsahující hodně vitamínu B6, který napomáhá hlubokému spánku. Vhodné jsou i ovesné vločky kvůli obsahu hořčíku, ten podporuje usínání.

Zdroje: kobieta.pl