Trpíte nespavostí? Zkuste chmel jako přírodní sedativum

Přidat na Seznam.cz

Květy chmele (strobily) jsou známé zejména pro svou roli v pivu, které v letních měsících dokáže skvěle osvěžit a jeho specifická hořká chuť, kterou tyto květy přináší, potěší chuťové pohárky. Jak nás informuje web experiencelife.lifetime, chmel je však užitečný mnohem více než jen pro vaření piva. Lidé ho po staletí využívají jako lék a ve skutečnosti je jedním z nejpoužívanějších přírodních sedativ všech dob!

Chmelem proti nespavosti a dalším neduhům

Chmel je klasifikován jako bylina, která zklidňuje nervový systém. Především poslouží jako uklidňující prostředek a využívá se k léčbě problémů s neklidem, nervozitou nebo úzkostí. Dokáže si poradit i s poruchami spánku, probouzení se uprostřed noci, což je klasický příklad nespavosti.

Použití piva (chmeleného či nechmeleného) k uvolnění je běžnou praxí a na mnoho lidí po vypití jednoho či dvou piv padne příjemná ospalost. Problém však představuje alkohol obsažený v pivu, který může – zejména lidem s duševními poruchami – i v malých dávkách narušit regulaci nálady, čímž pádem se stává tento nápoj z potenciálního pomocníka nepřítelem.

Chmelový šálek čaje

Americký psychiatr Henry Emmons, který se kromě jiného zabývá také přírodní terapií, doporučuje pro lepší spánek pivo vynechat a místo toho požít chmel ve formě tinktury nebo čaje. V této formě může být totiž skvělým pomocníkem při usínání, a to bez rizika a nepříjemného pocitu po ránu, který nazýváme kocovinou. Chmel ovlivňuje hlavní uklidňující mechanismus mozku – systém GABA, přičemž na tento systém se zaměřuje i řada farmaceutických sedativ.

K nespavosti často dochází, když jsme přecitlivělí nebo úzkostní, a chmel pomáhá toto napětí zklidnit. Když pak úzkost poleví, stresové hormony klesnou, a to vše se děje, aniž by vám přípravek zatemnil mozek, jako je tomu u některých sedativ.

Nejčastějším vedlejším účinkem je nepřekvapivě sedace. Pokud vás chmel přes den uspává, používejte jej pouze před spaním a upravujte dávku tak dlouho, dokud nezlepší váš spánek, aniž by způsobil ranní ospalost. Mějte také na paměti, že pokud jste alergičtí na pyl břízy, můžete mít alergickou reakci i na chmel.

Jak chmel kombinovat

Chmel je možné používat například v kombinaci s dalšími uklidňujícími bylinami, jako jsou mučenka a kořen kozlíku lékařského. Kombinace bylin působí synergicky; samotný chmel není vždy dostatečně silný, aby vyřešil opravdu závažnou nespavost.

Zdroj: experiencelife.lifetime.life