Žena oslavila své 109. narozeniny. Prozradila, jak si udržet mladou duši i proč na svůj věk vůbec nevypadá

Přidat na Seznam.cz

Nejstarší žena Irska oslavila své 109. narozeniny tím, že se podělila hned o dva tipy, jak si užít dlouhý život. Zažila sice světovou válku, první i druhou, ovšem i přes její velmi vysoký věk by jí nikdo netipl víc, než 80 let. Jak je to možné?

Dětství jednoduché nebylo. I přes katastrofy ale stále nosí úsměv

Máirín Hughes je jedna z nejstarších irských žen. Narodila se 22. května 1914, tedy dva měsíce před vypuknutím první světové války, a dokonce si stále vzpomíná, jak se její matka starala o lidi během pandemie chřipky v roce 1918. Hughes se narodila v Belfastu a vyrostla v Dublinu a Killarney v hrabství Kerry. Stále vzpomíná na zrod nezávislého irského státu v roce 1921, píše deník The Guardian. Pochopitelně tady neměla jednoduché dětství, o to spíše je fascinující nejen její věk, ale i nadšení a chuť žít, kterou stále má.

Stáří nic neznamená. Máirín žije život naplno

V pondělí pro deník The Irish Times Máirín řekla, že nikdy nepřemýšlela o tom, zda se dožije 109 let. „Člověk neví, kolik mu bude let,“ řekla. „Ale tajemství dlouhého života je žít život naplno… Myslím, že je důležité neztrácet čas,“ řekla. „Moc rád čtu. Vždy se ujistím, že mám co číst. Ráda poslouchám hudbu. Prostě ráda žiju,“ svěřila se jedna z nejstarších žen Irska. Opravdu je spokojený život klíček k dlouhověkosti?

Ano, je. Jak ukazuje studie, to, jestli jsme v životě šťastní, zda máme spokojené vztahy s ostatními a zároveň jsme psychicky v pohodě opravdu může mít vliv na to, zda se dožijeme vysokého věku. Samozřejmě se ale nejedná o tajný recept na nesmrtelnost. V dlouhověkosti totiž hrají roli i geny, zdraví, životní podmínky a další aspekty, které nemálo ovlivňují náš život. Máirín Hughes je ale příkladem toho, že spokojený život můžete žít bez ohledu na věk.

zdroj: The Guardian, The Irish Times, studie