Co přesně je kožní bariéra a proč je třeba se o ni tolik starat?
Na rozdíl od některých jiných trendy témat v péči o pleť je kožní bariéra skutečná věc, která hraje důležitou roli ve zdravé funkci pleti. Kožní bariéra je přesně to, jak zní. Je to ochranná vrstva, která je zodpovědná za to, že dobré věci zůstávají uvnitř a špatné venku.
Co je přesně kožní bariéra?
Zjednodušeně řečeno je to ochranná vrstva kůže. Naše kůže je to, co chrání naše tělo, a kožní bariéra je to, co chrání kůži, píše Self. Technicky vzato se tato ochranná vrstva nazývá stratum corneum, nejsvrchnější vrstva epidermis.
Abychom si lépe představili, jak stratum corneum funguje, může být užitečné představit si cihlovou zeď. „Cihly“ jsou v tomto případě buňky zvané korneocyty, které drží pohromadě „malta“, směs lipidů včetně mastných kyselin, cholesterolu a ceramidů. Tato „cihlová zeď“ vytváří bariéru, která brání škodlivým bakteriím, chemikáliím, dráždivým látkám a alergenům proniknout do pokožky, a zároveň zajišťuje potřebnou hydrataci.
Co může ovlivnit funkci kožní bariéry?
Podle dermatologů může bariéru poškodit nebo oslabit řada vnitřních i vnějších faktorů. Například někteří lidé mají přirozený nedostatek filagrinu, bílkoviny, která posiluje kožní bariéru, takže jsou náchylnější k vysušování a podráždění. Zevně ji může změnit a poškodit také řada postupů péče o pleť, jako je používání drsných mýdel, nadměrné používání peelingu, sprchování v příliš horké vodě a depilace voskem. Kožní bariéru mohou oslabit také faktory prostředí, včetně nízké vlhkosti a prudkých změn teplot.
Všechny výše uvedené faktory mohou změnit a vyčerpat zmíněné lipidy, tedy „maltu“ mezi buňkami. V podstatě se v kdysi pevné cihlové zdi mohou začít objevovat praskliny a trhliny.
Jaké jsou příznaky oslabené kožní bariéry?
Suchost, svědění, pocit napjaté pokožky, zarudnutí, šupinatění, záněty. To vše jsou známky toho, že vám kožní bariéra vysílá SOS. Dalším varovným signálem je, že vaše pleť nefunguje normálně. Pokožka je reaktivnější nebo pálí po použití produktů, dokonce i těch, které používáte pravidelně, nebo je obecně více podrážděná.
Můžete skutečně opravit kožní bariéru?
Ano. Je však důležité mít na paměti, že kožní bariéra je více než schopná se sama opravit, a že se o to bude automaticky snažit sama. Vaše tělo přejde do opravného režimu pokaždé, když je poškozeno. Neustále se opravuje. Ve hře je celá řada samoopravných mechanismů, včetně zvýšení produkce lipidů, jako jsou ceramidy, a zvýšení přirozených hydratačních faktorů, které pomáhají udržovat vlhkost a snižovat ztráty vody.
Přesto nemusíte nutně sedět a nic nedělat. Kožní bariéra má svou vlastní regenerační schopnost, ale existují také věci, které můžete udělat, abyste usnadnili proces obnovy. Obecně platí, že nejlepším krokem bude hydratace. Hydratační přípravky jsou důležité pro zlepšení a udržení bariérové funkce a mohou pomoci jak předcházet poškození, tak ho napravovat.
Většina hydratačních přípravků obsahuje tři kategorie složek: zvlhčující látky, které přitahují vodu k pokožce, zvláčňující látky, které zjemňují a vyhlazují povrch a okluzivní látky, které sedí na povrchu a uzavírají vlhkost. Všechny tyto látky pomáhají vytvářet zdravější prostředí, ve kterém se pleť může lépe obnovovat.
Zdroj: self.com, Studie 1, Studie 2