Exkluzivní rozhovor s cosplayerkou Ollie: Trvá to i půl roku, než vytvoříte některé cosplaye

Přidat na Seznam.cz

Slyšíte termín cosplay poprvé? Čím je tento koníček vyjímečný? A jak tvorba cosplayů probíhá? Na to jsme se exkluzivně, pro Čas pro ženy, zeptali mladé, talentované cosplayerky Ollie.

Jak Vás napadlo dělat cosplaye? A jak dlouho se tomu věnujete?

Od malička mě strašně moc bavilo se převlékat za různé postavy z pohádek, a naprosto jsem milovala karnevaly. Cosplayům se momentálně věnuju necelé tři roky.

Co Vás inspiruje k tomu, abyste dělala další? Podle čeho se rozhodujete jakou postavu ztvárníte?

Největší inspirace je pro mě zkoušení nových věcí. Takže mě třeba inspirují postavy opačného pohlaví, nebo postavy se zdeformovaným obličejem, apod. Inspirací jsou mi ale i lidé okolo mě, kteří se tomuto koníčku také věnují. Při rozhodování se řídím většinou svojí náladou, nebo charakterem, který mě zaujme jak vzhledem, tak osobností.

Co tento koníček obnáší? 

Obnáší určitě nějakou zručnost a hlavně fantasii, a chuť něco tvořit. Kolikrát si i oblečení musíte šít sami a jakmile má postava nějaký „doplněk“, který jen tak nekoupíte, hodí se mít i nějakou tu představu z čeho, a jak ho vyrobit. Zabere to někdy i pár měsíců, u nějakých těžších charakterů dokonce půl roku až rok.

Jaké cosplaye jsou ty nejnáročnější? Proč?

Záleží v jakém směru nejnáročnější. Jakmile jdete s cosplayem na celodenní akci, nebo dokonce na akci na několik dní (con), je mnohem lepší si vzít cosplay co je jednodušší. Třeba i jednodušší make-up. Na druhou stranu, když máte focení, které zabere pár hodin, tak na sebe můžete dát teoreticky cokoliv. Např. když jdete na con s postavou, na kterou musíte mít jinou barvu pleti (například růžovou), tak je mnohem těžší se s tím pohybovat, než s normálním make-upem.

Dá se ztvárnit jakákoliv postava? I když nemá konkrétní vizuální podobu? Například charakter z knihy, apod.

Určitě se dá. Jak jsem říkala, je to i o fantasii, a právě na postavách z knih je moc hezké to, že si podle té knížky můžete určit, jak postava bude vypadat. Jsou i cosplayeři, kteří si dělají vlastní postavy, tzv. OC (original character), kde si oni sami můžou vybrat, jak postava bude vypadat, jak se bude jmenovat, a případně i příběh k ní.

Jak probíhá „výroba“? Co obnáší tvorba kvalitního cosplaye?

Ono záleží jakou postavu si vyberete. Hodně lidí si cosplaye šije samo, a potrpí si na tom, aby všechno bylo vlastní výroby. Já jsem taková línější, takže se přiznám, že většinu cosplayů (co se týče oblečení a paruky) kupuju ze zahraničí. Ale to, co se nesežene, nemám problém došít, nebo vyrobit. Levnější cosplay seženete tak za 2-4 tisíce, a to mluvím o těch levnějších, kde nemůžete počítat s pořádnou kvalitou. Ty dražší pak od 5 tisíc výš. Jenom make-up mi pak trvá okolo 2-3 hodin, ale jakmile mám mít něco složitějšího (latex, body paint), tak klidně až 4 hodiny.

Cosplayerů je stále více. Čím to je, že se tato komunita tak rozrůstá?

Podle mě jsou to hlavně lidi, kteří si řekli, že by to taky mohli zkusit. Pak je to začalo bavit, protože je to krásný pocit, proměnit se v někoho jiného. Například v někoho z pohádky, nebo z filmu. Hodně populární je hlavně Marvel a anime.

Když se někdo rozhodne věnovat se tomuto koníčku, jak by měl začít? Co byste mu poradila?

Stoprocentně bych začala nějakou lehčí postavou, která se vám líbí, nebo je vám třeba podobná. Prostě bych začala tím nejlehčím, a pomalu bych dělala těžší, a složitější. Je to dlouhý proces, ale stojí to za to. Bohužel hrají roli i čas a peníze.

Je možné se tímto koníčkem živit? Či, je tomu tak někde ve světě?

Podle mě je to určitě možné, ale hodně málo pravděpodobné. Musíte v tom být opravdu dobří, abyste se mohli dostat k tomu, že vám to začne vydělávat. Podle mého názoru je mnohem rychlejší si tím začít vydělávat přes sociální sítě.

Co byste řekla těm, kteří o tomto koníčku slyší poprvé?

Určitě bych chtěla říct, že jsem moc ráda, že o tomhle koníčku můžu informovat další. Je to skvělý koníček. A když někoho takového uvidíte třeba na ulici, věnujte mu úsměv, nebo si s ním udělejte fotku. Opravdu to moc potěší.

zdroj: redakce – vlastní dotazování